Obama'dan nükleer mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'daki uluslararası nükleer güvenlik zirvesine katılan heyetleri harekete geçmeye çağırdı.

Obama, davet ettiği 50 kadar hükümet ve kuruluşun temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmasında ''Bugün sadece konuşma günü değil harekete geçme günüdür. Sadece vaatlerde bulunma değil halklarımızın güvenliği için gerçek ilerlemelerde bulunma günüdür'' dedi.

Ülkelerin, ortaklar olarak tarihin bu döneminin gerektirdiklerini yapma iradesini bir araya getiren yeni bir dönemeçte bulunulduğunu belirten Obama, ''Soğuk Savaş döneminin üzerinden 20 yıl geçtikten sonra tarihin cilvesiyle karşı karşıya bulunmaktayız: İki ülke arasındaki nükleer savaş riski azaldı, ancak nükleer saldırı riski arttı'' ifadesini kullandı.

El Kaide terör şebekesinin nükleer silah geliştirmek için gerekli malzemeleri elde etmeye çalıştığını, bunu başaramazlarsa bile nükleer bomba kullanacaklarının kesin olduğunu belirten Obama, bunun bütün dünya için bir felaket olacağını, inanılmaz sayıda insanın öleceğini ve ayrıca dünyadaki istikrar ve barışın ağır darbe alacağını kaydetti.

Obama, ''Özetlemek gerekirse, nükleer terörizm tehlikesi bütün dünya güvenliğine, hepimizin ortak güvenliğine karşı en büyük tehlikelerden biridir'' ifadesini kullandı.
ABD Başkanı, bundan sonraki nükleer güvenlik zirvesinin 2 yıl sonra Güney Kore'de yapılacağını da sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN