Polonya'da yas

Polonya'da halk, cumartesi günü Rusya'nın Smolensk kenti yakınlarındaki uçak kazasında kaybettiği Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki heyetin yasını tutuyor.

Varşova'nın merkezinde bulunan Saski Bahçesi'ndeki Meçhul Asker Anıtını ziyaret eden Polonyalılar, burada çiçek bıraktıktan sonra mum yakıp saygı duruşunda bulunuyorlar. Saski Bahçesi'nin değişik yerlerinde binlerce mum yakılırken, bazı Polonyalıların gözyaşlarına hakim olamadığı görülüyor.
Polonya Devlet Başkanlığında açılan anı defterini yabancı devlet adamlarının yanı sıra çok sayıda kuruluşun temsilcisi imzalarken, cenaze töreni için yabancı konukların karşılanması hazırlıkları da sürüyor.

Bu arada Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Polonya Radyosuna yaptığı açıklamada, Kaczynski'nin cenaze törenine ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in de katılabileceğini söyledi.

Polonya haber ajansı PAP'ın haberine göre, cumartesi günü yapılması planlanan cenaze törenine Obama ve Medvedev'in yanı sıra, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Estonya Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilyes, Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite, Litvanya'nın eski Devlet Başkanı Valdas Adamkus, Letonya Devlet Başkanı Valdis Zatler ve Bulgaristan Devlet Başkanı Georgi Pırvanov'un katılması bekleniyor.

Cenaze töreninin yapılacağı gün Polonya'nın yanı sıra Almanya'daki resmi işyerlerinde bayraklar yarıya indirilecek.

Brüksel ve Strasbourg'daki AB binalarında ve AB üyesi 27 ülkede bayraklar, dün Polonya'nın acısını paylaşmak için yarıya indirilmişti. Avrupa Konseyi'nin de pazartesi gününü "yas günü" ilan ederek Strasbourg'daki binasının önünde bulunan bayrakları yarıya indirdiği açıklanmıştı.

Polonya da bayraklar, kazanın meydana geldiği cuma gününden beri yarıya indirilmiş durumda.
Bu arada Polonya basını, Brezilya ve Litvanya'nın 3 günlük yas ilan ettiği, Türkiye ile Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın cenaze töreninin yapılacağı gün yas ilan edeceği bilgisini okurlarına ulaştırdı.

SIRBİSTAN DA BİR GÜNLÜK YAS İLAN EDİYOR
Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile onlarca diğer üst düzey yetkilinin hafta sonunda uçak kazasında ölümü nedeniyle Sırbistan da bir günlük yas ilan etti.
Belgrad hükümeti tarafından yapılan açıklamada, perşembe günü ülke genelinde yas ilan edildiği bildirildi.

Kaczynski, eşi, ülkenin onlarca siyasi, askeri yetkilisi ile dini liderlerini taşıyan uçak cumartesi günü Rusya'nın batısı Smolensk'ye yoğun siste inmeye çalışırken düşmüştü. Kazada uçaktaki 96 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

Yas tutan Polonya'da, kazanın meydana geldiği cumartesiden bu yana bayraklar yarıya indirilmiş duruyor.

Türkiye, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya cenaze töreninin yapılacağı cumartesi günü yas ilan edeceğini bildirmişti.

Brezilya ve Litvanya, 3 günlük yas ilan ederken, Brüksel ve Strasbourg'daki AB binalarında, AB üyesi 27 ülkede bayraklar, dün Polonya'nın acısını paylaşmak için yarıya indirilmişti. Avrupa Konseyi'nin de pazartesi gününü "yas günü" ilan ederek Strasbourg'daki binasının önünde bulunan bayrakları yarıya indirdiği açıklanmıştı.

BİZE ULAŞIN