Almanya'da sözde soykırım tartışması

Alman devlet televizyonu Phoenix'te, 1915 olaylarıyla ilgili tartışma düzenlendi.

Alman 1. televizyon kanalı ARD'de 9 Nisan gecesi yayımlanan "Aghet-Bir soykırım" adlı belgeselin bu kez de Phoenix televizyonunda gösterilmesinin ardından düzenlenen tartışmaya katılan Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Kaya, belgeselin tek yanlı olduğunu belirterek, dünyada Türkler dışında uluslararası alanda da 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmeyen çok sayıda tarihçinin bulunduğuna dikkat çekti.

Türk hükümetinin, Türk, Ermeni ve diğer ülke tarihçilerinden oluşacak bir komisyon kurularak olayları değerlendirmesini önerdiğini hatırlatan Kaya, Almanya Ermeni Cemaatinden İşcan Çiftçiyan'ın, bunu hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini, böyle bir komisyon kurulması için önce Türkiye'nin Ermeni iddialarını kabul etmesi gerektiğini belirtmesi üzerine de, "O zaman komisyona ne gerek var. Komisyon zaten bunu araştırmak için kurulacak" karşılığını verdi.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşmanın, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının kabul edilmesinde ısrarcı olunmasıyla sağlanamayacağını ifade eden Kaya, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerin yaptığı Hocalı katliamındaki görüntülerin belgeseldeki görüntülerden çok daha kötü olduğunu sözlerine ekledi.

Hürriyet gazetesinin Berlin temsilcisi Ahmet Külahçı da, belgeselde gösterilen görüntülerin herkesi üzdüğünü, ancak belgeselin fazlasıyla tek yanlı olduğunu belirterek, "Bir belgeselden objektif olmasını beklerdim" dedi.

Almanya'da yaşayan Türklerin ödediği vergilerle bir propaganda filmi hazırlanmış olduğunu ifade eden Külahçı, belgelerin çoğunun da Alman Protestan rahip Johannes Lepsius adlı kişi tarafından değiştirilmiş olduğunu söyledi.

Belgeselde ayrıca genelde erkeklerin öldürüldüğünün ifade edildiğine, soykırım yapmak isteyen bir ülkenin böyle bir ayrım yapamayacağına işaret eden Külahçı, belgeselde ayrıca hep Türk hükümetinden söz edildiğini, o dönemde bir Osmanlı hükümetinin iktidarda bulunduğunu kaydetti.

Çiftçiyan, Türkiye'de son 5 yıldır gelişmelerin olduğunu, ancak Türk hükümetinin hala 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını kabul etmediğini belirtirken, belgesele danışmanlık yapan Martin-Luther Üniversitesi öğretim görevlisi Herman Goltz da, Almanya Dışişleri Bakanlığının kendi arşivlerindeki belgeleri Türkiye ve Ermenistan'a verdiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN