Erdoğan'dan ABD'ye: 'Vicdanları rahatlatın'

Başbakan, zirvedeki konuşmasında nükleer silahlar konusunda ABD'ye ve İran'a ayrı ayrı çağrıda bulundu

ABD'nin Güvenlik Konseyi üyesi Çin'i de ikna etmesinin ardından Türkiye'nin geçici üye olarak İran konusundaki tutumunu sertleştirmesini isteyen ABD'ye Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde çağrıda bulundu: "Vicdanları rahatlatın." Erdoğan uluslararası toplumdan da NPT'nin güçlendirilmesini isterken İran'a da mesaj verdi: "Bu teknolojilerin sorumlu biçimde kullanılması gerek." Erdoğan dün Nükleer Materyallar ve Yasadışı Kaçakçılığın Önlenmesi başlıklı konferansta şunları söyledi: "Başta nükleer enerji ve nükleer silahlar olmak üzere, her alanda dünya kamuoyunu ve vicdanları rahatlatacak cevaplar üretmemiz artık kaçınılmaz ve ertelenemez bir hal almıştır." Erdoğan, adalet çağrısı da yaptı: "Adalet duygusu tahrip edilmiş kitlelerin nasıl bir umutsuzluk duygusu içinde olduklarını ve nasıl sorunlar ürettiğini hep birlikte yaşayarak gördük." Erdoğan'ın konuşmasındaki mesajları şöyle:
Nükleer terörizm riskinin bertaraf edilmesi yolunda ilk ve en önemli adım, nükleer silahsızlanma çabalarının artırılması ve ulusal güvenlik politikalarında nükleer silahların rolünün azaltılmasıdır.
Nükleer silahları kullanma riskinin ancak nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle azaltılabileceğini idrak etmeliyiz. NPT güçlendirilmeli.
ABD'YE: Her ülkenin nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma hakkı teslim ve teyit edilmelidir. Nükleer programlara ilişkin meselelerin ancak diyalog, angajman ve diplomasi yoluyla çözülebileceği yönündeki tezimiz de halen geçerlidir.
İRAN'A: "Güvenlik" ve "emniyet" kavramları barışçı nükleer teknolojilerden istifade etmek için koşulan şartlar olmamalı, bu teknolojilerin sorumlu biçimde kullanılmasını etkili biçimde temin eden araçlar olarak görülmelidir.
DÜNYAYA: Uluslararası toplumun güvenlik algısının artırılması ile nükleer silahlara dayalı güvenlik arasında ters orantı olduğuna inanıyoruz.

SARKOZY: ATOM SİLAHI BİZE LAZIM
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa'nın "güvenliğinin garantisi olan" nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğini söyledi. Sarkozy, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu silahtan ancak, dünyanın istikrarlı ve güvenli olduğuna emin olduğum ölçüde bir gün vazgeçebilirim" dedi. Sarkozy, hiçbir zaman saldırı amacıyla bu silahları kullanmayacaklarını da söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, ülkesinin nükleer denemelerden vazgeçtiğini ve bu silahlarda üçte bir oranında indirime gittiğini belirterek, "Bundan daha ileri gittiği takdirde Fransa'nın güvenliğinin söz konusu olabileceğini" ifade etti.

WSJ: NÜKLEER İSRAİL TEHDİT UNSURU DEĞİL
ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal'daki yorumda, "İsrail'in değil İran'ın nükleer güce sahip olmasının bölge ülkelerini tehdit edeceği" ve "Gerçek tehditlerin, gerçek olmayan tehditlerden ayrılması gerektiği" iddia edildi. Gazetenin internet sayfasındaki yorumda, 11 Eylül terör saldırılarının ardından El Kaide başta olmak üzere terörist grupların nükleer bombaya sahip olmak istedikleri belirtildi. İran ve Kuzey Kore'nin nükleer programının zirve gündeminde olmadığı, ABD yetkililerinin tüm ülkeleri bir arada tutabilmek için bu "hassas" konuların ele alınmasından kaçındıklarını söyledikleri de belirtildi.

İRAN'DAN TÜRKİYE'YE İŞBİRLİĞİ ÖNERİSİ
İran Dışişleri Bakanı Mutteki, "nükleer silahlara karşı olan Türkiye ve İran'ın, bu silahların imhası için işbirliği yapabileceklerini" söyledi. Mutteki, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım ile görüşmesinde, "İki ülke liderleri ve yetkilileri, emniyetini kendi emniyeti olarak görüyor" dedi. Mutteki, İran ve Türkiye'nin, bölge ve dünyada ortak endişeleri olduğunu, bu açıdan iki ülkenin her seviyede ve alanda müzakerelere ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Büyükelçi Yardım da iki ülkenin bölgesel ve uluslararası alandaki önemine işaret etti.

BİZE ULAŞIN