Kıbrıs'ta çözüm karşıtı siyasi liderlere sert uyarı

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Rum siyasilere "Türkiye, Kıbrıs sorununu çözmek istiyor. AB de artık bildiğiniz AB değil. Aklınızı başınıza toplayın. Yoksa kaybedersiniz" dedi

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Rum kesimine gerçekleştirdiği ziyaretinde Kıbrıslı Rumlara 'tatlı-sert' mesajlar verdi. Rum lider Dimitris Hristofyas'a tam destek veren Papandreu, Türk tarafıyla yürüttüğü çözüm müzakereleri nedeniyle Hristofyas'a sert eleştirilerde bulunan koalisyon hükümeti içindeki ve dışındaki Rum parti liderlerini "ciddiyete" ve "gerçekçi olmaya" davet etti. Yunanistan Başbakanı Papandreu, "Ulusal Konsey" adı altında toplanan Rum siyasi parti liderleriyle yaptığı 3 saati bulan görüşmesi süresinde şu mesajları verdi:

SİYASİLERE DÖRT ÖNEMLİ MESAJ

Kıbrıslı Türkleri küçük görmekten vazgeçin. Bir yandan Kıbrıs Türkleriyle birlikte yaşamak istediğinizi söylerken diğer yandan onları sürekli küçümsemekle inandırıcılığınızı yitiriyor ve uluslararası kamuoyuna yanlış mesajlar veriyorsunuz.
Türkiye, artık bildiğiniz Türkiye değil. Türkiye, Kıbrıs sorununu çözmek istiyor. Bunun bilincine varmanız şart.
Türkiye'yi sürekli cezalandırmak istemekten vazgeçin. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklemekle daha iyi sonuçlar alırsınız.
AB de, artık bildiğiniz AB değil. Kararlar artık oy birliğiyle değil, çoğunluk sistemiyle alınıyor. Eğer Avrupa Birliği'ndeki bu yeni gerçekleri göz önünde bulundurmazsanız kaybeden taraf, yine siz olacaksınız.
DAHA SERT BİR TAKTİK TALEBİ

Rum koalisyon hükümeti ortaklarından DİKKO ile koalisyondan bir süre önce ayrılan EDEK ve irili ufaklı diğer Rum muhalefet partileri, Rum lider Hristofyas'ı çözüm müzakerelerinde "Türkiye'den hiçbir karşılık görmeden olduğundan fazla ödün vermekle" suçluyor. Rum partileri, Dimitris Hristofyas'ın Türklere karşı daha sert bir taktik uygulamasını talep ediyorlar.

RUMLARDA AB PANİĞİ
Avrupa Birliği'nin (AB), Kıbrıs Türklerinin birlik ülkeleriyle ticaret kapılarını açmasını öngören kararını uygulamaya hazırlanması, Rum tarafında panik havası estirdi. Rum tarafı, Kıbrıslı Türklerin kendi bölgelerinden ticaret yapmasının "KKTC'nin resmen tanınacağı anlamına" geleceğine" inanıyor. Brüksel'in aldığı bu tarihi karar uyarınca, Türkiye'nin de Rum gemi ve uçaklarına kendi limanlarını açması gerekiyor.

BİZE ULAŞIN