Haber turu!

Türbe protestosu: 2 ölü
ENDONEZYA'DA
yüzlerce kişi 18. yüzyılda Kuzey Cakarta'da İslamın yayılmasında etkili olan İslam Alimi Habib Hasan'ın türbesinin bulunduğu yerden kaldırılacağı haberi üzerine protesto gösterisi düzenledi. Başkent Cakarta'da düzenlenen gösterilere iki binden fazla polis müdahale etti. Çıkan çatışmada 2 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı. Türbenin bulunduğu topraklara, devletin sahibi olduğu liman işletmeleri kurumu tarafından el konulmak istendiği belirtiliyor.

Hırvat liderden Bosna özrü
HIRVATİSTAN
Devlet Başkanı İvo Josipoviç, ülkesinin 1990'larda Bosna'daki yıkıma karışmasından dolayı özür diledi. Josipoviç Bosna Parlamentosu için yaptığı açıklamada, şimdi, istikrarlı ve müreffeh bir Bosna'nın Hırvatistan'ın ulusal çıkarına olduğunu düşündüklerini belirtti. Devlet Başkanı olduğundan beri ilk kez Bosna'yı ziyaret eden Josipoviç'in açıklaması, bölgede barış için açık bir mesaj olarak değerlendirildi.

Paris'ten Vatikan'a sert tepki
FRANSA
Dışişleri Bakanlığı, Vatikan'ın iki numaralı ismi olarak bilinen Kardinal Tarcisio Bertone'nin, eşcinsellik ve çocuk tacizciliğinin birbirleriyle ilintili olduğu yolundaki yorumuna sert tepki gösterdi. Kardinal Bertone'nin yorumuyla ilgili basının sorularını yanıtlayan Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, "Kabul edilemez bu kavram karışıklığını kınıyoruz" şeklinde konuştu

BİZE ULAŞIN