İsrailli Büyükelçi'den çarpıcı Türkiye itirafı

İki ülke arasında gerilen ilişkilere değinen İsrail'in Ankara Büyükelçisi Levy, "Türkiye ile hiçbir zaman düşman olmadık. Tel Aviv, Türkiye'nin bölgedeki güçlü rolünü kabul ediyor" dedi

İSRAİL'İN Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, İsrail ile Türkiye arasında son dönemde gerilen ilişkilerin düzelmesi ve gelişmesi için çok fazla neden olduğunu belirtti. Levy, "Türkiye ile İsrail arasında hiçbir zaman düşmanlık olmadı, eminim ki bundan sonra da olmayacak" dedi. Büyükelçi Levy, önceki akşam Ankara'da "Osmanlı İmparatorluğu'ndan Zamanımıza Türkiye-İsrail İlişkileri" konulu bir konuşma yaptı. İki ülke arasındaki köklü ilişkilerin, 500 yıllık bir tarihi olduğunu belirten Levy, "Türkiye, İsrail'i tanıyan sadece ilk değil, 30 yıl boyunca da tek Müslüman ülkeydi" dedi.

'ERDOĞAN ÇOK POPÜLER'
"Türkiye'nin İsrail'in bulunduğu bölgede çok güçlü bir rol oynamasını İsrail hükümetinin de kabul ettiğini" dile getiren Levy, Ankara'nın Şam ve Tel Aviv arasındaki arabulucu rolüne destek verdi. Türk hükümetinden bir yetkilinin kendisine "Suriye'nin, Türkiye'nin arabuluculuk rolünü üstlenmesini çok istemesinin nedeninin, Başbakan Erdoğan'ın Suriye'de çok seviliyor olması olduğunu" söylediğini belirten Levy, şöyle konuştu: "Sayın Erdoğan, Suriye sokaklarında çok popüler. Benim bu sözlere yanıtım çok açıktı: Neden Başbakan Erdoğan aynı popülerliği İsrail'deki halk arasında da istemesin? Eminim aynı durum İsrail Türkiye arasında da Sayın Erdoğan sayesinde gerçekleşecektir"

BİZE ULAŞIN