Medvedev ve Sarkozy İran için kapıştı

Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne Fransa ve Rusya liderlerinin tartışması damga vurdu. İran konusunda restleşen iki lider dünyanın gözü önünde atıştı

WASHİNGTON'DA gerçekleşen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in İran tartışması damaga vurdu. "Hemen harekete geçmezsek İsrail, İran'ı vurabilir. Bu da felaket olur" diyen Sarkozy'ye, BM Güvenlik Konseyi'nde Tahran'a yaptırıma uzun süre ayak direyen Medvedev, olumsuz cevap verdi. İki lider, birbirlerini ikna etmeye çalışırken zaman zaman seslerini yükseltti. Tartışmaları jest ve mimiklerine de yansıdı. Tercümanlar ise iki liderin söylediklerini aktarırken büyük sıkıntı çekti. Ancak oturumun başlamasının ardından iki lider aralarında anlaşarak kavgayı sonlandırdı.

'DÜNYA GÜVENLİ'
ABD Başkanı Obama ise, Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde atılan adımlardan sonra dünyanın daha güvenli hale geldiğini söyledi. Obama, düzenlediği basın toplantısında, zirveye katılan liderlerin 4 yıl içinde korunmasız durumda olan tüm nükleer materyallerin güvenliğinin sağlanması konusunda görüş birliğine vardığını ifade etti. Obama, nükleer programı nedeniyle İran'a yaptırım uygulanması çabalarına da değindi. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile yaptırım konusundaki görüşmesinden bahseden Obama, "Çin tabii ki bunun genel hatlarıyla ekonomi üzerinde ne gibi sonuçlar doğuracağından kaygı duyuyor. İran petrol üreticisi bir ülke. Sanırım dünyadaki pek çok ülkenin İran ile ticari ilişkileri var ve biz buna dikkat ediyoruz'' diye konuştu. ABD Başkanı, buna karşın ülkeler arasında söylenen sözlerin ve verilen vaatlerin bir anlamı olması gerektiğini, dünya ülkelerinin her geçen gün İran'ın nükleer programının sınırların dışına çıktığına daha fazla ikna olduğunu söyledi. Obama, BM Güvenlik Konseyi'nin "esaslı sayıdaki'' üyesinin, nükleer programı nedeniyle İran'a yaptırım uygulanmasının doğru bir hareket olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

PAKİSTAN GÜVENLİ

Nükleer silaha sahip ülkelerden biri olan Pakistan'ın nükleer programının güvenli olduğundan emin olduğunu söyleyen Obama, "Ancak bu, tüm nükleer güvenlik programlarımızda iyileştirme yapmayacağımız anlamına gelmez'' diye ekledi. Konuşmasında Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan nükleer gerginliklerin azaltılması için gayret sarf ettiğini ifade eden Obama, "Nükleer programlar söz konusu olduğunda, tüm Güney Asya'da gerginlikleri azaltmak istiyorum'' diye konuştu. Obama, Pakistan'ın Washington'daki Nükleer Güvenlik Zirvesi'ndeki varılan bir dizi ortak taahhüdü imzalama kararı almış olmasının, kendisinin yürüttüğü Güney Asya'daki gerginliklerin azaltılması çabalarını güçlendireceğini sözlerine ekledi.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Washington'da, 47 ülkenin katılımıyla yapılan zirvenin sonuç bildirisi de yayımlandı. 12 maddelik sonuç bildirisinde, Obama'nın 4 yıl içinde tüm korunmasız nükleer materyalin güvenliğinin sağlanması konusunda yaptığı çağrının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Nükleer materyallerin etkili bir şekilde güvenliğinin sağlanmasının, ülkelerin uluslararası sorumluluklarından doğan bir yükümlülüğü olduğu hatırlatılarak, zirveye katılan devletlere, nükleer güvenlik için işbirliği çağrısında bulunuldu.

'TAM BİR BAŞARI'

Sonuç bildirisinde, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) uluslararası nükleer güvenlik konusundaki temel rolü bir kez daha teyit edildi. Bildiride ayrıca BM'nin, Küresel Nükleer Terörizmle Savaş İnisiyatifi ve G-8 ülkelerinin yönetimindeki Kitle İmha Silahları ve Materyallerinin Yayılmasına Karşı Ortaklık adlı kuruluşların, nükleer güvenliğin sağlanması konusundaki katkılarına da atıfta bulunuldu. Sonuç bildirisinde, "ülkelerin, nükleer enerjiyi ve teknolojiyi barışçıl amaçlarla geliştirme ve kullanma hakkını aşmayacak, sağlam nükleer güvenlik uygulamalarının hayata geçirilmesinin desteklendiği'' vurgulandı. Bir dönem dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren ABD ve Rusya, zirveyi ağız birliği etmişcesine "tam bir başarı" olarak niteledi.

BİZE ULAŞIN