3 ziyaret 3 mesaj

ABD'de mevkidaşı Clinton ile dört günde üç kez görüşen Davutoğlu, Bakü'ye gidip "Ermenistan konusunda kararlıyız. Zaman daralıyor" diyecek... Ardından Tahran'a geçerek "Yaptırıma karşıyız" diyecek olan Bakan, Bişkek'te ise "Kırgızistan'ın istikrarı için Türkiye'nin atabileceği adımları" ele alacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Nükleer Güvenlik Zirvesi için geldiği Washington'dan ayrılırken Bakü, Tahran ve Bişkek'e gitme kararı aldı. Önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile dört günde üçüncü görüşmesini gerçekleştiren Bakan Davutoğlu, Brezilya'ya hareketinden önce aldığı kritik kararları açıkladı:

AZERBAYCAN: Pazartesi günü hem meslektaşı Memedyarov ile hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşecek olan Davutoğlu, Bakü'ye, "Ermenistan konusunda kararlıyız. Zaman daralıyor" mesajı verecek. Protokollerin 24 Nisan'a kadar onaylanacağı iddialarına da Davutoğlu, "Hem Türkiye'yi hem Ermenistan'ı hem de bölgede önce siyasi psikolojik ortamı hazırlamak gerekir" yanıtı verdi.

İRAN: Davutoğlu, İran'a ise, ABD'ye alternatif olarak Tahran'da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'nden sonra gidecek. ABD'den ayrılmadan önce konuşan Davutoğlu, "Benim ağzımdan yaptırım kelimesini duyamazsınız. Sanki biz yaptırımları kabul etmişiz de detaylarını konuşuyoruz gibi bir görüntünün oluşmasını istemeyiz" dedi. Davutoğlu, yaptırımlar konusunda Batı'yı da uyardı: "Bu tür süreçlerde en tehlikeli şey takvim vermektir. Diplomasiden başka ümit kapısı yok" dedi.

KIRGIZİSTAN: Kırgızistan'daki yeni yönetimin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev Ankara'da temaslarda bulunurken, Davutoğlu da dün yeni yönetimin başı Roza Otunbayeva'yı aradı. Gideceği Bişkek'te, "Kırgızistan'ın istikrarı için Türkiye'nin atabileceği adımları" değerlendireceklerini belirten Davutoğlu, "Kırgızistan'a katkımızı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

ABD: TÜRKİYE'NİN KAYGILARINA SAYGI DUYUYORUZ
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Türkiye'nin Tahran'a yönelik politikasıyla ilgili olarak, "İran'ın içinde olduğu tüm gelişmelerin etkisini en çok hissedecek ülkeler arasında komşusu Türkiye geliyor. Dolayısıyla buna saygı duyuyoruz" dedi. "Clinton, görüşmede Davutoğlu'na yaptırım paketinin bir taslağını gösterdi mi" sorusunu Crowley, "Hayır. Görüşme, İran'a stratejik bir yaklaşımla ilgiliydi. Bir yaptırım kararının ayrıntıları üzerine değildi" diye yanıtladı.

'YAPTIRIM SÖZÜNÜ ETMEYECEĞİM'
ABD Dışişleri Bakanı Clinton'a, İran'a yönelik yaptırımlara karşı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Benim ağzımdan yaptırım kelimesini duyamazsınız" dedi. Washington'dan Brezilya'ya geçen Davutoğlu, mevkidaşı Celso Amorim ile bir araya geldi.

BİZE ULAŞIN