Mülteci kampında patlamalar: 20 ölü, 50 yaralı

Pakistan'da, ordunun militanlara karşı ülkenin kuzey batısında düzenlediği operasyonlar sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sığındığı mülteci kampından meydana gelen iki patlamada 20 kişinin öldüğü bildirildi. Patlamalar sonucu 50 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Pakistanlı yetkili Zafar Igbal, Kohat kampındaki patlamaların gıda dağıtımı sırasında meydana geldiğini ifade etti. Polis yetkilisi Khalid Umarzai ise 10 dakika aralıklarla meydana gelen çifte patlamada 20 kişinin öldüğünü ve 50 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Pakistan'da son 18 ayda çeşitli saldırılar düzenlenirken, saldırılardan El Kaide ve Taliban sorumlu tutuluyor. Saldırıların çoğu güvenlik güçleri ve devlet kurumlarına yönelikken, siviller de hedef seçiliyor.

Pakistan'da bugün bombalı saldırılar ile vurulan kampa Orakzai bölgesini terk eden mülteciler bulunuyordu.

Bu arada Pakistan güvenlik güçlerinin Orakzai bölgesinde düzenlediği operasyonlarda 25 militanın öldüğü bildirildi.

Geçen yıl Pakistan ordusunun Orakzai'de operasyonlara başlamasında bu yana 210 bin kişinin bölgeyi terk ettiği belirtiliyor.

Orakzai, Pakistan'ın yarı-özerk ve etnik Peştunların yoğun olarak yaşadığı bögelerinde biri. Afgan sınırında olan Orakzai, resmi olarak Federal Yönetilen Aşiret Bölgesi (FATA) olarak adlandırılıyor.
BİZE ULAŞIN