"Sokağa çiş" kavgası öldürdü

Yaklaşık bir buçuk yıl önce New York'ta evinin önünde bıçakla öldürülen Türk işadamı Gökçe Kürkçü'nün, önceki gün yakalanan Meksikalı katili suçunu itiraf etti.

Katilin, cinayeti, "sokağa işeme" uyarısına kızdığı için işlediği ortaya çıktı. Cinayet sırasında orada olduğu belirlenen ikinci bir Meksikalının da gözaltına alındığı, cinayete yardım edip etmediği konusunda sorgulandığı, Meksikalı katilin de ABD'de işsiz olduğu öğrenildi.

Katilin poliste verdiği ifadeye göre, olay gecesi arabasını evinin önüne park eden Gökçe Kürkçü, evin sokağına işeyen iki kişiyi fark etti ve "yaptığınız ayıp" şeklinde uyardı. Başlayan tartışma kavgaya dönüştü ve ufak tefek yapılı Meksikalılardan biri Gökçe Kürkçü ile baş edemeyince, bıçağını çıkarttı Kürkçü'yü on yerinden bıçaklayarak öldürdü.

KATİL DNA TESTLERİ SAYESİNDE ORTAYA ÇIKTI
Gökçe Kürkçü cinayetiyle ilgili birçok kişinin ifadesine başvuran New York Emniyet Müdürlüğü cinayet masası dedektifleri, katilin izine bir süre önce bir tecavüz davasında şüpheli olarak gözaltına alınmasının ardından, tesadüf eseri Meksikalı katilden alınan DNA testleri sonucunda ulaştılar. Gökçe Kürkçü cinayetinde olay yerine terkedilen bıçaktan alınan DNA testlerinle yapılan karşılaştırmanın ardından, Meksikalının cinayeti işlediği ortaya çıktı. İkinci derecede adam öldürmekten mahkeme sevk edilecek Meksikalı katil için savcının müebbet hapis cezası isteyeceği öğrenildi.

BABA BASRİ KÜRKÇÜ: "KATİLE ACIYORUM"
Oğlunun katilinin yakalandığı, yaşadığı Ayvalık'ta New York Emniyeti yetkililerinden öğrenen baba Basri Kürkçü, "Adalet yerini buldu, oğlumun öldürülmesiyle ilgili bir çok asılsız iddia ortaya atıldı. Katilin suçunu itiraf etmesiyle bunların hayal ürünü olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.

Katilin, işsiz güçsüz kaçak bir Meksikalı olduğunun ortaya çıkmasının ardından, baba Basri Kürkçü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Katile de acıyorum , onunda hayalleri yıkıldı,onu da Allah'a havale ediyorum. Yaptıkları diğer insanlara ibret olsun. Biz bağrımıza taş bastık."

Oğlunun katilinin ABD'de yakalanmasında emeği geçenlere duyduğu minnettarlığı dile getiren Kürkçü, "Amerikan polisini cinayeti çözdükleri için kutluyorum. Katilin bulunduğunu bana New York Emniyet Müdürlüğü toplum koordinatörü Erhan Yıldırım bildirdi. Yıldırım'ın bize çok büyük yardımları oldu. Oğlumun cenazesinin ABD'den Türkiye'ye getirilmesini sağladı, katilin bulunması için yoğun çaba gösterdi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN