200 milyon doları da götürdü

Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Bakıyev'in, 7 Nisan'daki halk ayaklanmasından bir gün önce, yurtdışındaki bir bankaya 200 milyon dolar aktardığı ileri sürülüyor

KIRGIZİSTAN'DA çıkan olaylar nedeniyle devrilen eski Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in ayaklanmanın başlamasından bir gün önce, 6 Nisan'da yurtdışındaki bir bankaya 200 milyon dolar para aktardığı öne sürüldü. Kırgızistan'da kurulan geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Azimbek Beknazarov, dün düzenlediği basın toplantısında eski lideri yargı önüne çıkaracak kadar fazla delilleri olduğunu kaydetti. Başbakan Yardımcısı Beknazarov, "Geçici hükümetin elinde, Bakıyev'in iktidar yetkisini hukuk dışı kullandığına ve toplu ölümlerle ilgili sorumlu olduğuna dair yeterli metaryal var" ifadelerini kullandı.

TRANSFER AİLE BANKASINDAN

Bakıyev'in ailesinin, kendi yönetiminde olan bir banka (AUB Bank) aracılığıyla ülkeden 200 milyon dolar para transferi yaptığını kaydeden Beknazarov, bunun da 6 Nisan'da gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Beknazarov, "Ek çalışmaların ardından toplam rakamın daha fazla olduğu görülecek" dedi. Bakıyev'in ülkeyi terk etmesinin ardından 300 kadar taraftarı dün Celalabad eyalet valiliği binasından sonra yerel televizyon kurumunu da işgal etti. Göstericiler, eski Savunma Bakanı'nın serbest bırakılmasını istedi.

KIRGIZ YARALILAR TÜRKİYE'DE
Kırgızistan'da 7 Nisan'da çıkan çatışmalarda yaralanan 6 kişi tedavi için İstanbul'a getirildi. THY'nin tarifeli uçağıyla dün Bişkek'ten getirilen yaralı 6 Kırgız, ambulanslala çeşitli hastanelere götürüldü.

YENİ ANAYASA TASLAĞI HAZIR
Kırgızistan'daki geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Omurbek Tekebayev yarın (bugün) yeni anayasa taslağını açıklayacaklarını, ülkede siyasi tekel anlayışını sona erdirmek için de parlamenter demokrasiye geçileceğini söyledi. Tekebayev, "Meclis'te bir siyasi parti, 50'den fazla milletvekiline sahip olamayacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN