Ankara'nın hedefi diplomatik çözüm

Tahran'a gelecek hafta yapacağı ziyareti değerlendiren Davutoğlu, "Amacımız İran ile ilgili süreçten yaptırıma mahal bırakmaksızın çıkmanın yollarını açmak. Bütün mesele bu" dedi. İran'daki nükleer zirvedeyse Ahmedinecad, "Asıl tehdit, nükleer sahibi ülkeler" mesajı verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için gittiği Brezilya'da, Türkiye'nin İran'a yönelik yaptırımlara karşı olduğunu bir kez daha yineledi. Bir hafta sonra Tahran'a gideceğini hatırlatan Davutoğlu, son İran ziyaretinde geliştirdikleri bazı düşünceleri ABD ile paylaştıklarını belirtti. Bakan, "Şimdiki ziyarette de son gelişmeleri değerlendireceklerini ve sorunun diplomatik yollarla çözümü konusunu ele alacaklarını" söyledi. Bakan Davutoğlu, İran tarafı ile uluslararası toplumda bu dönemde oluşan havayı paylaşacağını ifade ederek, "Bu süreçten herhangi bir olumsuz gelişmeye ya da yaptırıma mahal bırakmaksızın çıkmanın yollarını açmak; bütün mesele bu" dedi.

'TABLOYU GÖRMEK LAZIM'
Davutoğlu, Türkiye'nin İran'ın komşusu ve böyle bir paketin bedelini belki en fazla ödeyecek ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Peşinen teyit vermemiz söz konusu olamaz. Bizim öncelikle tabloyu görebilmemiz lazım. Bütün çabaların tüketilmesi lazım. Biz Irak'a yönelik ambargolardan nasıl mustarip olduğumuzu biliyoruz. Bu tecrübeyi yaşadıktan sonra, İran konusunda veya başka herhangi bir komşumuz konusundaki yaptırım paketinin dış politikamızla uyumlu olmayacağı açık."

BREZİLYA İLE İŞBİRLİĞİ

Brezilya'da Devlet Başkanı Lula De Silva ve Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile diğer konuların yanı sıra İran'ın nükleer enerji programını da ele aldıklarını söyleyen Davutoğlu, "Bu konuda iki ülkenin yaklaşımları birbirine çok yakın. Türkiye de, Brezilya da konunun diplomasiyle çözülmesini istiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN