KKTC sandık başında

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tüm Ada'nın geleceğini yakından ilgilendiren seçimlerde cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başında.

Sabah 08:00'den itibaren sandık başına gitmeye başlayan halk, en büyük favorilerin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Başbakan Derviş Eroğlu olduğu adaylar arasında seçimini yapacak. Kıbrıs Rum Yönetimi ile birleşmeye yönelik görüşmelerin sürdüğü sırada gerçekleşen seçimlerde Talat birleşmeden yana gözükürken, Eroğlu ise KKTC'nin tam bağımsızlığını savunuyor.

Resmi kayıtlara göre 164 bin 72 kayıtlı seçmen toplam 629 sandıkta akşam saat 18:00'e kadar oylarını kullanacak. Altısı bağımsız toplam yedi adaydan herhangi birinin yüzde 50 barajını geçememesi halinde ise seçim ikinci tura kalacak. Resmi olmayan sonuçların ise akşam 19:00'dan sonra belli olmaya başlaması bekleniyor.

KKTC halkı aynı zamanda 1976'dan beri cumhurbaşkanının belirlemek için 8'inci kez sandığa giderken, seçilen aday Eroğlu olursa kendisi ülkenin üçüncü cumhurbaşkanı olacak.

ADAYLAR OYLARINI KULLANDI

KKTC'de bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde bağımsız adaylar Zeki Beşiktepeli, Arif Salih Kırdağ, Ayhan Kaymak ve Mustafa Kemal Tümkan oylarını kullandı.

Oyunu Şirinevler İlkokulunda kullandıktan sonra açıklama yapan bağımsız cumhurbaşkanı adayı Zeki Beşiktepeli, herkese oyunu kullanması çağrısında bulunarak, ''Oylarınızı kullanın, ancak bilinmelidir ki oy vermek sorunları çözmeyecektir'' dedi.

Kıbrıs sorununun temel hedef olduğunu kaydeden Beşiktepeli, ikinci öncelikli hedefin de turist vizesiyle KKTC'ye gelenlere sınırlama getirmek olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN