Polonya devlet başkanına veda ediyor

Rusya'ya giderken geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile eşi Maria için, Polonya'nın Krakow kentinde düzenlenen cenaze töreni başladı.

İzlanda'da yanardağ patlamasının ardından Avrupa hava sahasının neredeyse tamamını etkileyen kül bulutu yüzünden birçok liderin katılamadığı törenin başladığı kaydedildi.

Kaczynski'nin cenaze törenine, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bulunduğu birçok lider katılamayacağını açıklamıştı.

Bu arada Polonya polisi, cenaze töreni öncesinde Krakow'un merkezinde yaklaşık 60 bin kişinin toplandığını belirtti.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ TÜRK BAYRAKLARI YARIYA İNDİRİLDİ
Uçak kazasında ölen ve bugün toprağa verilecek olan Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, eşi ve birlikte hayatını kaybedenler anısına Atatürk Havalimanı'ndaki Türk bayrakları yarıya indirildi.

Kazada ölen 95 kişi için resmi matem ilan eden Türkiye'deki resmi kurum ve kuruluşlardaki bayraklar yarıya indirildi. Her gün ortalama 100 bin yerli ve yabancının gelip geçtiği Atatürk Havalimanı iç hatlar terminali girişinde yanyana duran 30 Türk bayrağı da yarıya indirildi. Devlet Başkanı Kaczynski ile eşi Maria Kaczynkski'nin, Krakow kentinde bugün yapılacak cenaze töreninin ardından toprağa verilmesi bekleniyor.
BİZE ULAŞIN