Uçuşlar bugün de iptal

İzlanda'daki yanardağın patlaması sonucu gökyüzünü kaplayan kül bulutu birçok ülkede olduğu gibi Hollanda'da da hava ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Perşembe akşamından bu yana uçakların kalkış ve inişlerine izin verilmeyen Hollanda'da bu durum pazar günü de devam etti.

Kül bulutunun uçaklar için oluşturduğu tehlikenin devam ettiğine dikkat çeken Hollanda makamları, hava sahalarının pazar günü de tamamen kapatılmasına karar verildiğini açıkladılar.

Üç gündür Avrupa'nın dördüncü büyük havalimanı olan Schiphol Havaalanı'nda uçaklarının kalkmasını bekleyen yolcuların bekleyişleri ise sürüyor. Yolcuların kalacak yer sorununa çözüm bulmaya çalışan havaalanı yönetiminin, çocuklu ailelere yardımcı olduğu diğer yolculara da sorunlarını kendilerinin çözmeleri tavsiyesinde bulunduğu belirtildi. Çocuklu, yaşlı ve hasta yolcular için havaalanı dışında kalabilecekleri bir yer ayarlanmaya çalışıldığı bilgisini veren yetkililer, ayrıca çevredeki bazı ailelerin de kendilerine başvurarak yolcuları misafir etmek istediklerini aktardı.

Halen Schiphol Havaalanı'nda bin 300 kadar yolcunun bulunduğunu aktaran yetkililer, insanlara yoğunluğun oluşmaması için havaalanına gelmemeleri yönünde çağrıda bulundu. Yetkililer, uçmayı bekleyen yolcuların internet sitelerinden gerekli bilgileri alabileceklerini de aktardı.

Hava ulaşımının tamamen durdurulması Hollanda'da siyasileri de olumsuz etkiledi. Rusya'daki uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Devlet Başkanı'nın cenaze törenine katılmayı planlayan Başbakan Jan Peter Balkenende ile veliaht Prens Willem Alexander, programlarını bu yüzden mecburen değiştirmek zorunda kaldılar. Devlet Bilgilendirme Dairesi RVD, her iki ismin de ajandaları müsait olmadığı için tren veya başka bir ulaşımı seçemediklerini ve bu yüzden törene katılamayacaklarını açıkladı.

Maliye Bakanı Jan Kees de Jager'ın ise İspanya'da mahsur kaldığı bildirildi. Avrupa Birliği'nin bir toplantısına katılmak üzere başkent Madrid'e giden Maliye Bakanı'nın daha önce planladığı gibi cumartesi akşamı Hollanda'ya dönmesi bekleniyordu; ancak havadaki kül bulutu onun da planını değiştirmesine yol açtı.

BİZE ULAŞIN