Kıbrıslılar sorunu çözmüş gibi

KKTC'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri sakin geçti. Sabahın erken saatlerinde açılan sandıkların başına giden 164 bin seçmen, seçim kampanyalarında bir dizi vaatlerde bulunan cumhurbaşkanı adaylarından, kendilerine göre en çok inandırıcı olanına oy verdi.
* Seçimler, günlük hayatı etkilemedi. Büyük ve lüks kumarhanelerin önleri Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum plakalı otolarla doluydu. Kumarhaneleri dolduranlar Türkçe, Rumca ve İngilizce konuşuyordu. Rumlar'ın, kendi taraflarında yasak olduğu için Türk tarafına kumarhane ziyaretinde bulunmayı seçimlerden sonra da sürdüreceği kesin.
* Lefkoşa-Güzelyurt arasındaki sıra sıra dizilmiş gece kulüplerinde, Girne'deki balık lokantalarında ve kafelerde de durum farklı değil. Bu kulüplerin park yerleri de Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum ve Türkiye plakalı otolarla dolup taşıyor.
* Ancak Rum tarafına geçerek alışveriş merkezlerini, barları, kafeleri, lokantaları, KKTC plakalı otolarıyla caddeleri dolduran Kıbrıslı Türkler'in de sayısı az değil.
* Çözümden yana olan Kıbrıslı Türkler ve Rum sanatçılar adanın her iki kesiminde de ortak resim sergileri düzenlemeye devam ediyor.
* Kıbrıs'ın her iki kesiminde harfiyen uygulanan kapalı yerlerde "sigara içme yasağı" fanatik sigara tiryakilerini aynı derecede kızdırıyor.
* Rumlar'ın "yasa dışı" olarak nitelediği Ercan Havaalanı ile Lefkoşa arasında çalışan bir taksi sürücüsü, sohbetimiz sırasında, "Seçimleri kim kazanırsa kazansın Kıbrıs sorununa nihai bir çözüm getirmesi gerekiyor" diyor. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, şekli ne olursa olsun, hiçbir tarafı yüzde yüz tatmin edemeyeceğine inanıyor. Ama şunu da eklemekten kendisini alamıyor: "Olası bir çözüm şekli tarafları yüzde yüz tatmin etse bile; kaybolan 36 yılımızı bize kimse geri veremez." Böylece Kıbrıs sorununun insani boyutlarını tek cümlede toparlamayı başarıyor.
* KKTC seçimleri Rum tarafından da yakından izlendi. Rum radyo ve televizyon kanalları özel yayınlar yaptı. Rum lider Dimitris Hristofyas ve kurmayları seçim sonuçlarını kendi kanallarından izledi. Ve "ertesi gün"ün hesaplarını yapmaya başladı.
* Rumların eski lideri Glafkos Klerides, kendisini ziyaret eden gazetecilere konuşurken 2004'te Annan çözüm planını reddeden Rumlara olan kızgınlığını dile getirdi. Klerides, "Annan çözüm planını reddetmekle uçuruma yuvarlanacağımızı söylemiştim. Şimdi uçurumun dibine doğru yol alıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

BİZE ULAŞIN