Migren krizi aksanını değiştirdi

İngiltere'de bir kadın, ağır migren krizinin ardından birden Çin aksanıyla İngilizce konuşmaya başladı.

İngiliz basını, ülkenin güneybatısındaki Plymouth bölgesinde yaşayan Sarah Colwill'in (35), bölgeye özgü aksanını kaybederek, Çin'e hiç gitmemesine rağmen Çin aksanıyla konuşmaya başladığını yazdı.

Colwill, gazetelere yaptığı açıklamada, 18 yaşında Plymouth'a taşındığını ve burada yaşayanların aksanıyla konuştuğunu, ancak migren krizinin ardından ambulans görevlilerinin kendisine Çinli gibi konuştuğunu söylediğini belirtti.

"Hastanede üvey kızıma telefon ettim ancak beni tanımadı" diyen Colwill, arkadaşlarının da kendileriyle dalga geçildiğini düşündükleri için telefonu yüzüne kapattıklarını söyledi.

Çin aksanıyla geçen ilk haftaların oldukça eğlenceli olduğunu belirten Colwill, "Ancak bu aksanla kalacağımı düşünmek gerçekten can sıkıcı. Sesim sinirlerimi bozuyor. Bu benim sesim değil" dedi.
Geçen ay geçirdiği migren krizi beyninde hasara yol açan ve yabancı aksan sendromuna yakalanan Colwill'in dil terapisi gördüğü açıklandı.

Beyindeki konuşma bölgesinin hasar görmesi sonucu kişinin normal aksanını kaybedip farklı aksanla konuşması olan "yabancı aksan sendromu" ilk kez 20. yüzyılın başında tanımlandı.

BİZE ULAŞIN