Müzakerelere devam kararı

KKTC'nin üçüncü cumhurbaşkanı seçilen Derviş Eroğlu, müzakere masasından kalkacağı söylentilerinin yersiz olduğunu söyledi. Eroğlu, "Rumlarla görüşmeler Türkiye'nin de görüşlerini alarak sürecek" dedi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC)'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıkan Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Derviş Eroğlu, Ada'daki çözüm müzakerelerine devam edeceğini açıkladı. Müzakere masasında kalkacağı yönündeki endişelerin yersiz olduğunu söyleyen Eroğlu, "(Rum lideri Dimitris Hristofyas artık Kıbrıslı Türklerin haklarını tanıyarak bir çözüme varabileceğini anlamalıdır" dedi. Eroğlu, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamalarda şöyle konuştu: "Rumların sonucu olumsuz algılaması bizi ilgilendirmez. Müzakereleri Türkiye'nin de görüşlerini alarak devam ettireceğiz. Kıbrıs konusu 100 sene muallakta bırakılacak bir konu değil. Mayıs'ın ikinci yarısında müzakereler başlayabilir."

AB'DEN UYARI...

Derviş Eroğlu'nun galibiyetinin müzakereleri olumsuz etkileyebileceği endişesini taşıyan AB ise, Eroğlu'una, seçimleri kaybeden Mehmet Ali Talat'ın barış müzakerelerinde izlemiş olduğu çizgiyi devam ettirmesi çağrısında bulundu. AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Angela Filote, Talat ve Kıbrıs Rum lideri Hristofyas'ın adanın federal ve iki bölgeli bir yapıda birleşmesi için çözüm arayışında çok önemli bir ilerleme kaydettiğini belirterek, "Eroğlu seçildiğine göre, barış müzakereleri sürmeli. Komisyon, kapsamlı bir çözüm için verdiği tam desteğini sürdürecek. Statüko devam edemez" diye konuştu.

ANKARA: SONUCA HERKES SAYGI GÖSTERMELİ
Dışişleri Bakanlığı, KKTC'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı bildirilen Derviş Eroğlu'nu kutlayarak, Eroğlu'nun, "engin devlet tecrübesine sahip bir lider olarak, BM kapsamlı çözüm müzakerelerini kaldığı yerden sürdürme kararlılığını takdir ettiğini" açıkladı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, KKTC'deki cumhurbaşkanlığı seçiminin, herkesin saygı duyması gereken son derece başarılı ve şeffaf bir şekilde geçtiğini belirterek seçimlerden dolayı Kıbrıs Türk halkını kutladı. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kendisinin Başbakan Eroğlu'nu tebrik ettiklerini anlatan Davutoğlu, Cuma günü yapılması planlanan yemin törenine katılacağını da söyledi.

DERVİŞ EROĞLU KİMDİR?
KAYSERİLİ HACI HAFIZ'IN OĞLU DEVECİ DERVİŞ'İN TORUNU...

KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Derviş Eroğlu'nun büyük dedesinin, Kayseri'de Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül'ün dedelerinin de oturduğu ''Gülük Mahallesi''nden göç ettiği öğrenildi. 1938 yılında Mağusa'nın Ergazi köyünde doğan ve 1976 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden (UBP) Gazimağusa milletvekili seçilerek siyasete giren Eroğlu, aslen Kayserili. Kayseri'nin Gülük Mahallesinde oturan Eroğlu'nun büyük dedesi Hacı Hafız Efendi, müftü olarak Kıbrıs'a gönderildi. Kıbrıs Türk halkının saygınlığını kazanan Hacı Hafız Efendi, Kıbrıs'a yerleşti. Kayserili olduğunu ifade eden Eroğlu, bir röportajında kendini ''Ben Hacı Hafız'ın oğlu Deveci Derviş'in torunuyum'' diye tanıtmıştı.

SEÇİMİN YANKILARI
'DENGELERİ GÖZETİYOR'

Güneş (KKTC): Efsane geri döndü.
Yeni düzen (KKTC): Döndük yine eskiye.
Volkan (KKTC): Kıbrıs Türk halkı seçimini yaptı; Birleşik Kıbrıs değil, KKTC.
Alithia (Rum Kesimi): Yerleşimciler ile Bozkurtların zaferi.
Tharros (Rum Kesimi): '3 No'lu işgalci' seçimi kazandı.
Simerini (Rum Kesimi): Eroğlu'nun bir elinde havuç bir elinde sopa.
Times (İngiltere): Ankara'nın AB hedefine darbe.
Telegraph (İngiltere): Ada'daki süreç çökerse istikrarsızlık artar.
Apoyevmatini (Yunanistan): Derviş Eroğlu'nun seçilmesi,Ada'daki müzakereler için tam bir fiyasko anlamına geliyor.
Elefteros Tipos (Yunanistan): İşgal topraklarındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeni Denktaş kazandı.
Ta Nea (Yunanistan): Kıbrıs'ta müzakereler havada.
Guardian (İngiltere): Türk hükümetinin, Kıbrıs'taki seçimlerde taraf tutmamaya özen göstermesi dikkat çekti.
AP (ABD): Seçimi katı çizgideki milliyetçiler kazandı. Çözüm sürecinde yeni riskler ortaya çıkabilir.
Novosti (Rusya): Eroğlu'nun kazanması Türkiye'nin AB üyelik görüşmelerini de olumsuz etkileyebilir.
El Cezire (Katar): Eroğlu'nun ılımlı açıklamaları, dengeleri gözettiğini gösteriyor.

BİZE ULAŞIN