Yanardağda patlamalar sürüyor

İzlanda'daki Eyyafyallayöküll yanardağında patlamaların düzenli olarak sürdüğü, ancak öncekine nazaran kül bulutlarının alçaldığı bildirildi.

İzlandalı meteoroloji yetkilisi Sigtrudur Arnsdottir, yanardağdaki faaliyetlerin tıpki dün olduğu gibi devam ettiğini, dün gece aldıkları bilgiye göre, yanardağda daha fazla lav olduğunu söyledi.

Meteoroloji uzmanı Bjorn Einarsson da Arnsdottir'in açıklamasını destekleyerek, yanardağda daha fazla lav görülmesinin, volkanın daha az kül üreteceği anlamına geldiğini ifade etti.

Einarsson, yanardağdaki sarsıntıların biraz arttığını, ancak bunun kül bulutlarının miktarıyla ilgili ipucu vermeyeceğini belirterek, yanardağdaki faaliyetlerin lav üreten patlamalara dönüştüğünün altını çizdi.

Einarsson, bir saat önce aldıkları habere göre, kül bulutlarının yüksekliğinin 5 bin metreye düştüğünü, bunun da kül bulutlarının alçaldığını gösterdiğini kaydetti. Kül bulutlarının 6 bin metreden başlayıp 10 bin metreye kadar çıktığı bildiriliyordu.İRLANDA HAVA SAHASI HALA KAPALI

İzlanda'daki yanardağdan çıkan kül bulutunun neden olduğu karmaşanın 6'ncı gününde, İrlanda'nın hava sahası sivil uçuşlara kapalı tutuluyor.

İrlanda Havacılık İdaresi, yanardağdaki hareketliliğin sürmesi ve değişen hava koşullarının, sınırlı sayıda uçuşun bu sabahtan itibaren başlatılmasına yönelik planların iptaline neden olduğunu bildirdi.

Öte yandan, İrlanda'nın Aer Lingus hava yolu şirketi, volkanik kül bulutunun zorunlu kıldığı uçuş iptallerinin kendilerine her gün 4-5 milyon avroya mal olduğunu, şu ana kadar şirketin kaybının tahminen 15-20 milyon avro olduğunu kaydetti.

İzlandalı yetkililer, Eyyafyallayöküll yanardağındaki patlamaların düzenli olarak sürdüğünü, bununla birlikte kül bulutlarının öncekine nazaran alçaldığını açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN