Haber turu

Barzani, Erdoğan'ı Erbil'e davet etti
Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı ve bölgesel hükümetin eski Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Erbil'e davet etti. Geçenlerde Ankara'da Erdoğan'la görüşen Barzani'nin, Erdoğan'ı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Kürt Bölgesel Başkanı Mesut Barzani adına Erbil Uluslararası Havaalanı'nın açılışına davet ettiği belirtildi. Barzani, "Havaalanını bir Türk firması inşa etti. Bu nedenle Erdoğan'ı, açılışa davet ettim" dedi.

Ankara ve Erivan diyaloguna destek
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in daveti üzerine dün Moskova'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Liderlerin gündeminde ikili ekonomik ilişkiler ve bölgesel işbirliğinin yanı sıra Yukarı Karabağ konusu da yer aldı. Ziyaret üzerine Kremlin, "Ankara-Erivan ilişkilerinin normalleşmesi süreci olumlu bir gelişme. Türkiye ile Ermenistan arasında kurulacak iyi ilişkiler, bölgede durumun iyileşmesine de katkı sağlayacak" açıklamasında bulundu.

Kiev'e 'soykırım' anıtı dikiyorlar
UKRAYNA'DA başkent Kiev'e sözde Ermeni soykırımı anıtı dikilmesi istendi. Ülkedeki Ermeni diasporası, Goloseevskiy ilçesinde sözde 'soykırım' anıtı dikilmesi için başvurdu. Belediye yönetimi ise isteği kabul etti. Çok sayıda sivil toplum örgütüne gönderilen davet mektubunda sözde 'soykırım' anıtının dikilmesi istenen yerde 24 Nisan'da bir açılış etkinliği düzenlenecek. Aynı gün Avrupa Meydanı'ndaki Ukrayna Evi'nde "Ermeni Soykırımı-İnsanlığa Karşı Suç" adlı bir de sergi de açılacak. İHA

BİZE ULAŞIN