'İlişkilerimiz oldukça özel'

İran'a giden Davutoğlu, ABD'de yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi'ndeki görüşme ve izlenimlerini dostlarıyla paylaştığını söyledi. Bakan, "Tahran ve Ankara arasındaki ilişkiler son derece özel" dedi

İran temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüştü. İran lideriyle görüşmesinden önce mevkidaşı Menuçehr Mutteki ile bir araya gelen Davutoğlu, ziyaretinin en önemli konusunun, özellikle nükleer güvenlik meselesinde son dönemde ortaya çıkan hareketlilik olduğunu söyledi. Davutoğlu'nun İran lideriyle bir saat görüştüğü öğrenildi. Mutteki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerin son derece özel olduğunu söyledi. Washington'daki nükleer güvenlik konferansında ABD ve Rusya liderleri başta olmak üzere diğer liderlerle görüşüldüğünü hatırlatan Bakan, görüşme izlenimlerini İranlı dostlarıyla paylaştıklarını belirtti. Davutoğlu, "Türkiye, barışçı amaçlı nükleer teknoloji elde etmenin her ülkenin hakkı olduğunu vurgulamıştır. Ancak insanlığın geleceğini tehdit eden nükleer silahlara, nerede olursa olsun herkesin karşı çıkması gerekir" dedi. İran Dışişleri Bakanı Mutteki de görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını belirtti.

BRÜKSEL'E GİDİYOR

Daha sonra Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a giden Davutoğlu, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç tarafından kabul edildi. Davutoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile de üçlü bir görüşme yaptı. Öte yandan Davutoğlu'nun, dün İran görüşmesiyle ilgili Brüksel'e gitme kararı aldığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN