'Türkler beni örnek alsın'

Almanya'nın ilk Türk kökenli bakanı Özkan, "Hamburg'dan ayrılmak zor. Ardımdan eşim ve çocuğum gelecek. Başarımda Almanca kilit rol oynadı. Almanca'ya ağırlık verilmeli. Ben iki dilli büyüdüm" dedi

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Aygül Özkan, ilk Türk kökenli biri olarak bakanlık yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Vedalaşmak için Hamburg Eyalet Meclisi'nde Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Parti'nin grup toplantısına katılan Özkan, burada yaptığı açıklamada, "İnşallah yüzümü kara çıkartmam ve bu başarının devamı gelir" dedi. Hamburg'da doğup büyüdüğünü ve bakanlık görevi için Hamburg'dan Hannover'e gideceğini belirten Özkan, "Hamburg'u terk edeceğim için üzgünüm. Hamburg'da doğdum ve büyüdüm. Hamburg'u çok seviyorum. Ama bu yeni görev benim için büyük bir yenilik ve şans. Önce ben yerleşeceğim daha sonra eşim gelecek. Okula giden bir çocuğum var. Onun okul durumunu ayarlamamız gerekiyor. Ailemle birlikte yeni yolda hep birlikte yürüyeceğiz" diye konuştu. Hannover'de 27 Nisan'da yemin töreninin gerçekleşeceğini kaydeden Özkan, "Sağlık, kadın ve ailenin yanı sıra uyum politikalarından da sorumlu olacağım. Önemli olan gençlerin eğitimi. Almanya'da hızlı bir şekilde yaşlanan bir kesim var. Sağlık bakımı sadece göçmenler için değil, Almanlar için de önemli. Yurt dışında elde edilen diplomaların burada geçerli olması için de büyük bir çaba harcayacağım" dedi.

'TÜRKÇE SEÇMELİ OLSUN'
Almanca bilmenin başarısında kilit rol oynadığını da ifade eden çiçeği burnudaki Bakan Özkan, "Türkçe'nin seçmeli ders olmasını öneriyorum. Bence öncelikle Almanca'ya ağırlık verilmeli. İyi Almanca bilmenin tüm kapıları açacağına inanıyorum. Türk kökenli gençler beni örnek alsınlar. Ben iki dilli büyüdüm. Evde Türkçe konuşuldu ama okulda hep Almanca konuştum. Başarıya götüreceğine inandığım için Almanca'ya ağırlık verilmeli" ifadesini kullandı.

İLK İŞLERİ SABAH'I OKUMAK OLDU
Almanya'da Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı'na getirilen Türk kökenli Aygül Özkan (39) ile kendisini bu göreve atayan Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff, partilerinin dünkü grup toplantısından önce SABAH Avrupa'nın konuyla ilgili manşet haberini işte böyle incelediler.

BİZE ULAŞIN