Davutoğlu'ndan İran krizine diplomatik atak

Dışişleri Bakanı, İran'daki 14 saatlik görüşme maratonunun ardından ani bir kararla Brüksel'e geçti. Davutoğlu, AB yetkililerine İran'la diplomatik çözüm için daha ümitli olduğunu söyledi

TÜRKİYE'NİN, Batı ülkeleri ile İran arasındaki nükleer krize ilişkin arabuluculuk çabaları giderek hız kazandı. İran'daki temaslarının ardından dün ani bir şekilde Brüksel'e uğrayan Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ile süpriz bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, nükleer programını durdurmayı reddeden İran ile diplomatik çözüm konusunda çok daha ümitli olduğunu söyledi. Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, İran'a yaptırım için çalışadursun, diplomatik çözüm için çabalarını hızlandıran Davutoğlu, AB'nin İran dosyasına bakan Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile son dakika randevusuyla Brüksel'de dün akşam biraraya geldi. Davutoğlu, İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Manucehr Muttaki, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sektereri Said Celili ile yaptığı toplam 14 saat süren görüşmelerin ardından İran'dan diplomatik çözüm konusunda daha ümitli olarak ayrıldığını belirtti. Dışişleri Bakanı, "Diplomasinin imkânları tükenmemiştir. Tahran'da bu iradeyi gördüm. Diplomasiye, alternatif çözümlere açık bir tutum gördüm" diye konuştu. Davutoğlu, diplomatik çözüm için doğru zamanlamanın ve adım atmanın gerekliliğine dikkat çekerek İran'ı da uyardı. Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin İran konusunda fazla 'angaje' olduğuna yönelik AB çevrelerinde yapılan eleştilere ilişkin ise, "İran ile yaşanacak fiili ve askeri gerginliğin bedelini komşuları öder. Bu konuda angaje olması gereken bir ülke varsa, o da Türkiye'dir" dedi.

BALKANLAR 'EMİN BİR BÖLGE' OLMALI
Önceki akşam Belgrad'da Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile buluşan Davutoğlu, "Vizyonumuz Balkanlar'ın tamamen Avrupa'ya entegre, emin ve barışçı bir bölge olmasıdır" dedi.

Bosna'nın üyeliği için NATO'da kulis
DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel'den sonra Estonya'da yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı'na katılacak. Dışişleri, 22-23 Nisan'da Tallin'de düzenlenecek toplantıda, NATO'nun yeni Stratejik Konsepti'nin hazırlıkları, NATO reformu, genişleme, ortaklıklar, füze savunması ve Afganistan gibi konular görüşülecek. Davutoğlu, ''İspanya ile beraber Bosna-Hersek'in NATO üyeliğine girişini destekleyeceğiz'' dedi.

BİZE ULAŞIN