Sarkisyan'dan açıklama

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokoller hakkında yaptığı açıklamada "protokollerin onay sürecini donduruyoruz, süreci terk etmiyoruz. Ankara sürece dahil olursa biz de adım atmayı düşünürüz." dedi.

ERMENİSTAN SÜRECİ DONDURDU

Ermenistan'da koalisyon hükümeti, Türkiye ile imzalanan protokollerin parlamentodaki onay sürecinin askıya alınmasına karar verdi. Hükümeti oluşturan üç koalisyon partisi, bugün bir bildiri yayımlayarak, "Türkiye'nin önkoşullar olmadan protokolleri onaylamayı reddetmesi ve protokolleri meclis gündemine almasından dolayı, bu süreci dondurmayı gerekli görüyoruz" dedi.

Ermenistan'da, iktidardaki koalisyon hükümetinde yer alan parti konseyleri ortak açıklama yaparak, parlamentoya, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin Ermenistan meclisinin gündeminden çıkarılması ve onay sürecinin askıya alınması çağrısında bulundu.

Ermeni Mediamax ajansının haberine göre, Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi, Müreffeh Ermenistan Partisi ve Orinats Yerkir Partisinden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili son zamanda yaptığı açıklamaların "kabul edilemez" olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, "Son iki yıldır, parlamentodaki çoğunluk tarafından desteklenen Ermenistan Devlet Başkanı'nın, Ermenistan Türkiye arasındaki ilişkileri "önkoşul olmadan" kurmak ve geliştirmek için kayda değer adımlar attığı" belirtilerek, ABD, Rusya, Fransa ve İsviçre'nin de bu sürece destek verdiği kaydedildi.

Partilerin açıklamasında, "Ermenistan tarafının yapıcı çabalarına ve uluslararası toplumun beklentileri, sürekli olarak Türk politikasının ortaya koyduğu önkoşullarla yüz yüze kalıyor. Bu da protokollerin onaylanması sürecini çıkmaza sokuyor" denildi ve şöyle devam edildi:

"Ulusal meclisteki siyasi çoğunluk, Türk tarafının, özellikle de Başbakan Erdoğan'ın, protokollerin onay sürecinin doğrudan Yukarı Karabağ ve Azerbaycan sorunuyla bağlantılandıran son günlerdeki açıklamalarının kabul edilemez olduğu görüşündedir."

Dışişleri'nden yapılan son açıklamada ise "henüz elimize böyle bir bilgi ulaşmadı" denildi.

BİZE ULAŞIN