Karadeniz'de gövde gösterisi

Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda, Hitler'in ordularına karşı kazandığı zaferinin yıl dönümünün kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü'nde, Rusya'nın Sivastopol'deki Karadeniz Filosu ve Ukrayna'nın Karadeniz Filosu birlikte gövde gösterisi yapacak.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Sivastopol şehrinde 9 Mayıs Zafer Günü'nde düzenlenecek olan deniz geçişinde Rus ve Ukrayna gemilerinin birlikte katılacağını duyurdu.

Kutlamalarda Rus filosundan 757 ordu mensubu ile Ukrayna filosundan ise 646 denizcinin yer alacağı bildirildi. Ukrayna basını, Ukrayna ve Rus ordu mensupların Zafer Günü'nü birlikte kutlamasını, turuncu devrimle birlikte kopma noktasına gelen ilişkilerin düzeldiğinin bir göstergesi olarak niteledi ve yapılacak gövde gösterisi ile dünyaya bu mesajın verileceği gün olarak değerlendirdi.

Bununla birlikte Ukrayna'nın batısındaki Lviv Şehri'nden ordu mensupları Moskova'da Zafer Günü yapılacak olan askeri geçide katılacak. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise daha önce yaptığı bir açıklamada 9 Mayıs günü Kiev'in merkezinde düzenlenecek askeri geçit töreninde Ukraynalı askerlerin yanı sıra Rus askerlerin de yer alacağını bildirmişti.

21 Nisan'da Ukrayna'nın Rusya sınırındaki Harkiv şehrinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Rusya Devlet Başkanı göre Dmitriy Medvedev, Rusya'nın Kırım'daki Sivastopol Şehri'nde bulunan Karadeniz Filosu'nun kalma süresini 2042 yılına kadar uzatmıştı. Yapılan anlaşma gereği 2042 yılında tarafların değişiklik talebi olmaması halinde süre Rus filosunun Ukrayna'da kalış süresi 5 yıl daha kendiliğinden uzayacak.

BİZE ULAŞIN