Polonya Başkanı'nı öldürdüler mi?

Polonya'nın başkenti Varşova'dan Rusya'nın Smolensk kentine giden Rus yapımı Tupolev-154 tipi uçak, 10 Nisan tarihinde havaalanına 1.5 kilometre kala düştü. 97 kişiyi taşıyan uçakta Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, eşi, Polonya Genelkurmay Başkanı, devletin en tepesindeki bürokratlar ve yöneticiler bulunuyordu.
Düşen uçakla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Uçak kazasından sadece birkaç dakika sonra cep telefonuyla çekilen görüntülerdeki silah seslerinin, kazadan yaralı olarak kurtulan Polonyalı görevlilerin vurulduğu an duyulan silah sesleri olduğu öne sürüldü. Video paylaşım sitesi YouTube'da yayınlanan görüntülerin kazadan yaralı olarak kurtulan Polonyalı pilotlar ve diğer yolcuların öldürülmesi sırasında bir tesadüf sonucu çekilmiş olabileceği vurgulandı.

Polonya Askeri Savcısı, internet ortamında dolaşan bu görüntülerin peşine düştü. Askeri Savcı, cep telefonuyla çekilen 1.23 dakikalık görüntülerdeki silah seslerinin montaj olup olmadığının araştırıyor. Polonya'da gündeme bomba gibi düşen silah seslerinin yankılandığı görüntüleri cep telefonuyla görüntüleyen kişinin Rus vatandaşı Adriej Mendierej olduğu ortaya çıktı. Mendierej, kaza yerinde çektiği görüntüleri internette yayınladıktan kısa bir süre sonra sırtından bıçaklanmış olarak bulunduğu ve hastanede yaşam destek ünitesinin kapatıldığı öne sürüldü.

BİZE ULAŞIN