Bosna'nın NATO üyeliği için Ankara'dan markaj

Estonya'nın başkentinde pakt üyelerinin dışişleri bakanları bir araya geldi. Davutoğlu, Bosna-Hersek'in NATO üyeliğine mesafeli duran Berlin ve Paris'i ikna etmeye çalışıyor

NATO dışişleri bakanları Bosna Hersek'e üyelik eylem planı verilmesi, Avrupa'daki Amerikan nükleer silahlarının geleceği ve Afganistan gündemiyle toplandı. Estonya'nın başkenti Tallinn'de dün başlayan iki günlük toplantıda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Bosna Hersek'in istikrarı, gelecekteki birliği ve toprak bütünlüğü açısından önem taşıyan NATO Üyelik Eylem Planı'nın bu ülkeye verilmesi için çaba gösterdiği açıklandı.

REFORM GEREKÇESİ

Davutoğlu, bölge ülkelerinin ve AB Dönem Başkanı İspanya'nın desteğiyle yürüttüğü temaslarında, gerekli reformları tamamlamadığı gerekçesiyle Bosna Hersek'e bu aşamada Üyelik Eylem Planı verilmesine soğuk bakan Fransa, Almanya ve Hollanda gibi ülkeleri iknaya çalışıyor.

'ZAMAN MESELESİ'
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'le ilgili "Mesele, bu ülkenin Üyelik Eylem Planı'na dahil edilip edilmeyeceği değil, ne zaman edileceği. Bu 'ne zaman'ı bakanlar Talinn'de tartışacak. Sonuç ne olursa olsun bir konuda mutabıkız: Bosna Hersek'in yeri ve geleceği Avrupa-Atlantik yapılarda" demişti. Bosna Hersek, Türkiye'nin yoğun çabasıyla NATO dışişleri bakanlarının aralıktaki toplantısında, gerekli reformları yapması koşuluyla Üyelik Eylem Planı'na dahil edilme sözü almıştı. NATO'nun Üyelik Eylem Planı, aday ülkeleri üyeliğe hazırlamak için gerekli reform programlarını kapsıyor. Bu arada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'le bir araya gelecek olan Bosna- Hersek Cumhurbaşkanı Haris Silaziç, dün İstanbul'a geldi. İki lider bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliğinde zirve gerçekleştirecek.

AVRUPA'DAKİ ABD NÜKLEER SİLAHLARI DA ELE ALINACAK
Toplantıda, Avrupa'daki ABD nükleer silahlarının çekilmesi de ele alındı. Belçika, Almanya, Hollanda, Norveç ve Lüksemburg, geçen ay NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'e ortak bir mektup göndermişti. 5 ülke, Avrupa'daki ABD nükleer silahlarının çekilmesini talep ediyor. ABD'nin Türkiye'de İncirlik Üssü'nde 90 nükleer bomba bulundurduğu, bunların 50'sinin ABD, 40'ının ise ev sahibi ülke kontrolünde olduğu ileri sürülüyor. Rasmussen, Afganistan'da asker ve polis eğitiminin planlamaya bağlı olarak ilerletilmesi için de 450 eğitimciye ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

BİZE ULAŞIN