'Atina ziyareti tarihi önemde'

Başbakan Erdoğan, 14 Mayıs'ta Yunanistan'da. İki ülke, ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14- 15 Mayıs'ta Yunanistan'ın başkenti Atina'ya yapmayı planladığı ziyaretin, iki ülke ilişkileri açısından "tarihi" öneme sahip olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitri Druças ile yaptığı görüşmenin ardından dün ortak basın toplantısı düzenledi. Ankara'daki görüşmede, Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik Bakanlar Kurulu toplanmasına karar verildiğini hatırlatan Davutoğlu, "Ziyaret, 14- 15 Mayıs tarihlerinde yapılacak" dedi.

10 BAKAN KATILACAK

Ziyarete, Erdoğan ile birlikte aralarında Dışişleri, Ekonomi, Maliye, Dış ticaret, Enerji, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Orman bakanlarının da bulunduğu 10 bakanın katılacağını belirten Davutoğlu, "Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı olacak. Bu ziyaret Türkiye-Yunanistan ilişkileri açısından tarihi bir ziyaret ve ilişkilerimizde yeni bir dönemin başlangıcı olacak" dedi. Druças da, ortak bakanlar kurulu toplantısına atıfta bulunarak, bu toplantının "çok önemli" olduğunu söyledi.

NATO'YA MARKAJ AMACINA ULAŞTI
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bosnalı mevkidaşı Sven Alkalaj'la ortak basın toplantısında Bosna-Hersek'in NATO Üyelik Eylem Planı'na alınmasını, "Bugün gerçekten Bosna için, NATO için ve Bosna'yı her zaman destekleyegelen kardeş ülke Türkiye için çok tarihi bir gün" diye değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN