Ermenistan ve diyaspora 1915 kayıplarını andı

Ermenistan ve diyasporadaki Ermeniler, 95 yıl önceki kayıplarını andı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Erivan'daki törenlerde dünyayı "soykırımı" kabul etmeye çağırdı

24 Nisan Ermeni katliamının yıldönümü için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen törenlerde on binlerce Ermeni 1915 olayları sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu, dualar okudu ve mumlar yaktı. Anma günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, 1915 olaylarının "soykırım" olarak kabul edilmesi talebini yineleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "Bu mücadelemizde bize destek veren birçok ülkeye teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Erivan sokaklarında da yaklaşık 5 bin kişi Osmanlı İmparatorluğu döneminde hayatını kaybeden Ermeniler için yürüyüşler düzenledi. Yürüyüşe katılanların Ermenistan bayrakları ile soykırımı kabul eden ülkelerden Fransa, Polonya ve İsviçre bayraklarıyla, "soykırımın kabul edilmesini istiyoruz" yazılı dövizler taşıdığı gözlendi.

AVRUPA'DA GÖSTERİLER

Başta ABD olmak üzere Rusya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, İsveç, Gürcistan ve Lübnan'da da diyasporadaki Ermeniler sokaklardaydı. Gösterilerde Türkiye karşıtı döviz ve pankartlar taşındı. İngiltere'nin başkenti Londra'da Türk elçiliği önündeki gösteride Türkiye karşıtı sloganlar atıldı.

AGOS'UN ÖNÜNDE ERMENİLERE DESTEK
İstanbul'daki Agos gazetesi önünde toplanan Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nden (ESP) bir grup, "Ermeni halkına yönelik zulmü Türk halkına anlatmak görevimizdir" açıklamasında bulundu. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi üyesi bir grup da Beyoğlu'nda oturma eylemi yaptı.

GENÇ TÜRKLER'DEN KARŞI EYLEM
ABD'nin New York kentindeki Young Turks (Genç Türkler) Derneği'nin düzenlediği mitingde Ermeni çetelerince 1915'te Türklere karşı soykırım yapıldığı iddia edildi. Türk bayraklarıyla mitinge katılanlar Ermeni terör örgütünün şehit ettiği Türk diplomatları da andı.


BİZE ULAŞIN