Yine 'Büyük Felaket' dedi

ABD Başkanı Obama, merakla beklenen 24 Nisan açıklamasında, 1915 yılındaki olaylar için "soykırım" demedi. Geçen yıl olduğu gibi Türkçe "Büyük Felaket" olarak çevrilen Ermenice "Meds Yeghern" formülüne başvurdu

24 Nisan Ermeni "soykırım" günü nedeniyle gözlerin çevrildiği ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı açıklamada "soykırım" ifadesini kullanmadı. ABD Başkanı, geleneksel "24 Nisan başkanlık açıklamasında 1915 olayları için geçen yıl olduğu gibi yine "Büyük Felaket" anlamına gelen Ermenice "Meds Yeghern" formülüne başvurdu. Obama, yayımladığı açıklamada, "Bu ciddi anma gününde, 95 yıl önce başlayan 20. yüzyılın en büyük katliamlarından birini hatırlıyoruz. Tarihin bu karanlık anında, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1.5 milyon Ermeni katledilmiş ya da ölüme yürümüştü" dedi. Bu günün, "bu korkunç olayların üzerinde düşünme ve ders çıkarma günü olduğunu" ifade eden Obama, 1915 olaylarına ilişkin görüşlerini tutarlı bir biçimde ifade ettiğini ve bu tarihe ilişkin görüşünün değişmediğini açıklamasında bir kez daha tekrarladı. Obama, "gerçeklerin tam, samimi ve adil biçimde ortaya çıkarılmasının herkesin yararına olduğunu" belirterek, "Meds Yeghern (büyük felaket) Ermeni halkının tarihinde yıkıcı bir bölüm ve onun anısını, öldürülenlerin onurlandırılması adına canlı tutmalıyız ve böylece geçmişin ağır yanlışlarını tekrarlamayız" ifadesini kullandı.

'DİYALOG CESARETLENDİRDİ'
"1915'te Ermenileri kurtaran Türkleri selamladığını" kaydeden Obama, "bu acılı tarih konusunda Türkler ile Ermeniler arasında ve Türkiye içindeki diyaloğun kendisini cesaretlendirdiğini" dile getirdi. Obama, şunları kaydetti: "Türk ve Ermeni halkları, birlikte, ortak tarihlerini ve ortak insanlıklarını kabul ettikleri zaman daha güçlü olacaklar. 1915'in insaniyetsizliğiyle yüzleşirken bile, Ermeni halkının fevkalade ruhundan ilham aldık. Hiçbir şey Meds Yeghern'de (büyük felaket) öldürülenleri geri getiremese de Ermenilerin son 95 yıl boyunca dünya genelinde yaptığı katkılar, Ermeni halkının gücü, azmi ve cesaretinin vasiyeti olarak duruyor." Obama, geçen yıl yaptığı ilk açıklamasında, seçim döneminde verdiği sözlerin aksine "soykırım" ifadesini kullanmamış ve 1915 olaylarını yine "Büyük Felaket" olarak tanımlamıştı Meds Yeghern, Ermenicede 1915 olayları için kullanılıyor ve "soykırım" terimine eşdeğer görülüyor. ABD başkanlarının 24 Nisan'da yaptıkları açıklamaların hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Obama eğer dün, "soykırım" deseydi, 1915 olayları için bu terimi kullanan ilk ABD Başkanı olmayacaktı. Eski Başkan Ronald Reagan, 22 Nisan 1981'de "Holokost Anma Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, "Öncesinde gerçekleşen Ermeni soykırımı ve sonrasında gelen Kamboçyalı soykırımı gibi Holokost'tan alınan dersler asla unutulmamalıdır" demişti.

HAYDARPAŞA VE TAKSİM'DE EYLEM
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından "Bir daha asla!" adıyla gerçekleştirilen eylemde, 1915 tehciri eleştirildi. Taksim'de ise "soykırım"a mum yakıp destek veren 200 kişilik gruba vatandaşlar, Türk bayrağı ve sloganlarla karşılık verdi. İki grubun karşı karşı gelemesi polis kordonuyla engellendi.

ABD'DEKİ ERMENİLER DE MEMNUN DEĞİL

ABD'deki en büyük Ermeni kuruluşlarından Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), "Türkiye'nin baskısına teslim olan ABD Başkanı Obama'nın 24 Nisan açıklaması karşısında hayal kırıklığı" duyduklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN