Parti üyeleri protesto için genelev kuracak

Norveç'te geçen yıl fuhuşa yasak getiren yasa, bir siyasi parti tarafından protesto edilecek. FB partisi üyeleri kuracakları genelevde 'ücretsiz' cinsel ilişki hizmeti vererek yasayı ve yasakları delecek...

Norveç'te faaliyet gösteren Fripolitisk Bevegelse (Özgür Politika Hareketi) adlı siyasi parti, tarihin en ilginç protesto yöntemlerinden birine imza atmaya hazırlanıyor. Avrupa siyasetine yeni bir soluk getireceğini iddia eden partinin 60'ı kadın toplam 90 üyesi, ülkedeki fuhuşu yasaklayan yasayı protesto etmek için kendi kuracakları genelevlerde çalışmaya başlayacak. Mayıs ayından itibaren ücretsiz olarak hizmet verecek "büyükelçi" lakaplı üyeler arasında doktorlardan öğretmenlere, sanatçılardan mühendislere toplumun pek çok farklı kesiminden kişiler bulunuyor. "Amacımız sınırsız mutluluğun önüne konan engelleri kaldırmak" diyen partinin kurucusu Frank Horn Hartvedt, Avrupa'da büyük tartışma yaratan bu projeye neden kalkıştıklarını SABAH'a anlattı.
Bir insan mutluysa, çevresindekileri de mutlu eder. Bu nedenle 2008'de kurulan partimizin amacı, sınırsız mutluluğa giden yoldaki tüm engellerin kaldırılmasına yönelik adımlar atmak. Avrupa'nın en liberal devletlerinde bile yürürlükte olan bazı gereksiz kanunlar, bireylerin özgürlüğünü kısıtlıyor. Biz insanların kendi tercihleri doğrultusunda özgürce yaşamaları gerektiğine inanıyoruz.
Kendimizi sağcı veya solcu olarak değil, bireyci ve özgürlükçü olarak tanımlıyoruz. Dünyaya bir kez geliyoruz. Bu nedenle kendimizi tarihin üzerimize yüklediği sorumluluklardan ve gündelik kaygılardan arındırmalıyız. Doğası gereği bencil bir varlık olan insan, gerçek huzura ulaşmak için mutluluk arayışını hayatının odağına yerleştirmeli ve özgür rızası dışında bir şey yapması istendiğinde sesini yükseltebilmelidir.

60 KADIN, 30 ERKEK ÜYE

Ücretsiz genelev projesindeki amacımız Norveç'te 2009 yılında yürürlüğe girerek fuhuşu yasaklayan yasayı protesto etmek. İnsanlığa bahşedilmiş en güzel hediye olan cinselliğin bu şekilde kısıtlanmasını kabul edemeyiz. Mayısta Norveç'te ve İsveç'te toplam 5 genelev kuracağız. Genelevlerde ilk etapta "büyükelçiler" olarak adlandırdığımız 60'ı kadın olmak üzere 90 gönüllü üyemiz çalışarak dünyaya mutluluk mesajımızı yayacak. Yasa yalnızca ücret karşılığı seksi yasakladığı için, protestomuz yasa dışı nitelik taşımıyor.
Projeyi açıkladığımız günden itibaren öğrencilerden avukatlara, mühendislerden sanatçılara farklı meslek gruplarından binlerce kişi partimize üye olmaya başladı. Ben koordinasyondan sorumlu olacağım için ücretsiz genelevlerde aktif olarak çalışmayacağım. Gelecek için hedefimiz Avrupa Parlamentosu'na girmek.

'ÖLÜM TEHDİTLERİ KORKUTMUYOR'
Partimizin bağışçıları arasında çok sayıda işadamı bulunuyor. Genelevleri bu bağışlar ile açacağız. Başta gençler olmak üzere halkın çoğunluğu da ücretsiz genelev projesini destekliyor. Ancak ciddi tehditler de alıyoruz. Örneğin tutucu Hıristiyan gruplar, sık sık beni arayarak, "projeyi hayata geçirirsen seni öldürürüz" diye tehditlerde bulunuyor. Ancak biz kararımızdan dönmeyeceğiz.

PARTİYİ KARDEŞİYLE KURDU...
Özgür Politika Hareketi'ni kardeşi ile birlikte kuran 35 yaşındaki Frank Horn Hartvedt, ülkenin en tanınmış salon futbolcularından biri. Hartvedt, İskandinav Salon Futbolu Federasyonu'nun da kurucuları arasında yer alıyor.

BİZE ULAŞIN