"Kafkasya'da istikrar bölge için çok önemli"

Başkanı olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısı için Strazburg'a gelen Çavuşoğlu, donmuş krizlerin çözümü için çalışacağını söyledi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kafkaslar'daki istikrarın bölge açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi. AKPM Başkanı olarak bölgedeki istikrarın sağlanması ve donmuş krizlerin çözülmesi için çaba göstereceğini belirten Çavuşoğlu, "Bu çerçevede bölge ülkelerini kapsayan bir dizi temasım olacak" diye konuştu. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu Fransa'nın Strazburg kentinde başladı. AKPM Genel Kurulu nedeniyle kritik anayasa değişiklik görüşmelerini yarıda bırakarak Strazburg'a gelen Çavuşoğlu burada bir basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, Kafkaslar'daki istikrarın bölge için önemine dikkat çekerek, AKPM Başkanı olarak bölgedeki istikrarın sağlanması ve donmuş krizlerin çözülmesi için çaba göstereceğini söyledi.

'BURKA YASAĞI'
Son 4 aydır Arnavutluk, Bosna-Hersek, Moldova ve Azerbaycan'a resmi ziyarette bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, önümüzdeki aylarda Ermenistan, Gürcistan ve Rusya'ya gideceğini söyledi. Çavuşoğlu, Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik krizle ilgili olarak ise AB'nin bu ülkeye gerekli desteği vermesi gerektiğini belirtti. Fransa'da peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanması için yasa tasarısı hazırlanması üzerine başlayan tartışma, Avrupa Konseyi'nin gündemine taşındı. AKPM Başkanlık Divanı'nın dün sabahki oturumunda, burka yasağının da tartışıldığı bildirildi. Konuyla ilgili olarak, "Avrupa'da İslam karşıtlığı" başlığı altında bir raporun hazırlanmasının gündemde olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, kültür ve eğitim komisyonundan sonra, siyasi ve hukuk işleri komisyonlarından da görüş alındıktan sonra bir raporun hazırlanabileceği mesajını verdi. Çavuşoğlu, "İlke olarak özgürlüklerin toptan yasaklanmasına karşı olduğunu" söyledi. Yetkililerin güvenlik endişelerini anladığını belirten Çavuşoğlu, bununla birlikte özgürlükleri kısıtlayacak toptan bir yasağa sıcak bakmadığını ifade etti.

AB VE NATO 'KIBRIS ENGELİ'Nİ AŞACAK
Avrupa Birliği ve NATO yetkilileri Güney Kıbrıs ve Türkiye arasındaki gerilimlerin yol açtığı engellere karşın daha yakın çalışma eğiliminde olduklarını açıkladılar. Lüksemburg'daki AB Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantısı sonrası NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bilinen sorunlara genel çözümleri için beklenirken, pratik ve pragmatik adımların atılması gerektiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN