Ukrayna karıştı

Ukrayna parlamentosunda bu sabah sıcak saatler yaşandı. Karadeniz'deki Rus donanma üssüyle ilgili oylama öncesi parlamento binası önünde binlerce eylemci gösteri yaparken, içeride de parlamento başkanına yumurtalı protestoda bulunuldu.

Ukrayna parlamentosu, Sivastopol kentindeki Rus Karadeniz Donanma üssünün süresini 2042'ye kadar uzatan anlaşmayı onayladı.

Ukrayna parlamentosunun olaylı başlayan bugünkü oturumunda anlaşma, 236 evet oyuyla kabul edilirken, muhalefet de bunu "ülkeye ihanet" olarak nitelendirerek yoğun protestolarda bulundu. Meclis Başkanı yumurtalı saldırıdan korunmak için şemsiye açtı. Parlamentoda sis bombaları havada uçuşurken, ortamda bir ara göz gözü görmez oldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

ANLAŞMA KARŞILIĞI GAZ FİYATINDA İNDİRİM

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve Rus muadili Dimitri Medvedev geçen hafta, Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı Kırım'da bulunan Karadeniz donanma filosunun kalış süresinin 2042'ye kadar uzatılması konusunda uzlaşmaya varmıştı.


Yanukoviç ve Medvedev arasında yapılan anlaşmaya göre, Rus üssünün kalış süresinin uzatılması karşılığında Rusya, Ukrayna'ya verdiği doğal gazın fiyatında % 30 indirime gidecek. İki ülke arasında yapılan anlaşma eş zamanlı olarak Rusya parlamentosunda da onaylanacak.
BİZE ULAŞIN