'İçişlerimize karışılmamalı'

Irak'taki seçimler sonrası başbakan olma ihtimali artan Allavi, Ankara'da katıldığı panelde ülkesi için içişlerine müdahale edilmemesinin önemli olduğunu ifade etti

Irak eski Başbakanı ve Irakiye Listesi lideri İyad Allavi Ankara'da katıldığı bir panelde Irak için içişlerine müdahale edilmemesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Allavi, Ankara'da "Genel seçimler sonrası Irak" konulu panelde konuştu. Irak'ta Başbakan olma ihtimali yüksek olan Allavi, Türkiye'nin Irak'taki istikrar sürecine destek verirken, ülkesinin içişlerine karışmadığını belirtip, "ilişkiler karşılıklı çıkar ve toprak bütünlüğü ilkesine dayalı" dedi. Bu arada önceki gün Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Allavi'ye Ankara'nın "Mümkün olduğunca kapsayıcı bir koalisyon hükümeti kurun" mesajı verdiği öğrenildi. Allavi'nin Ankara'da verdiği mesajlar ise şöyle:
PKK: Irak toprakları hiçbir şekilde terör için kullanılmamalı.
TÜRKMENLER: Irak halkları eşittir. Irak, dini ve etnik kimliği kim olursa olsun tüm Iraklılarındır.
KERKÜK: Musul modelinde olduğu gibi çözülebilir.
PETROL YASASI: Bu yasa 2 ayda çıkartılamaz. Türkiye ile enerji alanında işbirliği yapacağız.
EKONOMİK İŞBİRLİĞİ: Türkiye ile işbirliği çok önemli. Süleymaniye'ye gelen Türk işadamları tüm Irak'a gelmeli.
SU: Türkiye'nin Irak'ı susuz bırakacağını sanmıyorum. Suyun yanı sıra Türkiye ile başka alanlarda da işbirliği yapacağız.

'TÜRKİYE DESTEKLİYOR'
Irak eski Başbakanı Iyad Allavi, "Türkiye'nin Irak'taki istikrar sürecine destek verirken ülkesinin içişlerine karışmadığını söyledi.

BİZE ULAŞIN