Mecliste Rus deniz üssü muharebesi

Ukrayna parlamentosu Kırım Yarımadası'nda Rusya'nın Karadeniz Filosu'na ev sahipliği yapan üssün kira süresi görüşmeleri sırasında savaş alanına döndü. Yumruklar konuştu. Yumurtalar uçuşurken sis bombası bile atıldı. Oturumda sözleşme 2042'ye kadar uzatıldı

Ukrayna'da Kırım Yarımadası'nda bulunan Rus Karadeniz Filosu'nun demirli olduğu deniz üssünün kira süresini görüşme tartışmaları parlamentoyu savaş alanına çevirdi. Üssün kiralama sözleşmesinin uzatılmasına karşı olan muhalif vekiller ve taraftarları ile hükümet vekilleri ve yanlıları birbirine girdi. Yumurtaların uçuştuğu kavgada parlamentoya sis bombası bile atıldı. Yumurta yağmurundan korunmak için bazı vekiller şemsiyelerini kendilerine siper etti. Bununla beraber hükümet üssün kira sözleşmesinin süresini 2042 yılına kadar uzatarak Moskova'nın yüzünü güldürdü. Anlaşmayı ülkelerine "ihanet" olarak değerlendiren göstericiler eylemlerine önce parlamento binası dışında başladı. Daha sonra parlamentoda da sert tarışmalar kavgaya dönüştü. Anlaşmaya karşı olan vekiller parlamento sıralarındaki masalarının üzerine büyük bir Ukrayna bayrağı örttüler. Çıkan kavgada görgü tanıkları, protestocuların parlamento başkanına yumurtalı saldırı düzenlediğini, meclis binasına da sis bombası atıldığını belirtti. Muhalefetin şiddetli tepkisine rağmen üssün kira süresinin uzatılması 236 "evet" oyuyla kabul edildi. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma da kira süresinin uzatılmasını öngören anlaşmayı oybirliğiyle onayladı.

'BU ASKERİ GASPTIR'
"Turuncu Devrim"le iktidara gelen ancak cumhurbaşkanlığını Moskova yanlısı Victor Yanukoviç'e kaptıran, Victor Yuşenko, anlaşmanın onaylanmasının "ülkenin askeri olarak gasp edilmesi" olduğunu ileri sürdü. Muhalefete Moskova'dan da sert tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Denisov, Rus deniz üssünün kira süresinin uzatılmasıyla ilgili anlaşmayı, yalnızca "savaş veya herhangi beklenmeyen bir durumun ortaya çıkmasının durdurabileceğini" söyledi.

UCUZ GAZA KARŞI KİRA SÖZLEŞMESİ
Anlaşmaya göre üssün kira süresi, sona ereceği 2017'den itibaren 25 yıllığına uzatılacak. Süre sonunda taraflar uygun görürse süre 5 yıl daha uzatılabilecek. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç 21 Nisan'da süre mutabakatına varmış, karşılığında Rusya, Ukrayna'ya sattığı doğalgaz fiyatını yüzde 30 düşürmüştü.

BİZE ULAŞIN