Putin kutupları sahiplendi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kuzey Kutbu'nda bilim adamlarının çevre çalışmalarına katıldı.

Putin bir kutup ayısının yakalanarak incelemeler için araca alınmasına yardım etti. Geçen yıl Baykal Gölü'ne mini deniz altı ile dalan Putin, çevre çalışmalarına destek verdiğini göstermişti. Ata binen, balık avlayan, kayak yapan ve siyah kuşak judo derecesi olan Rusya Başbakanı, çevre çalışmaları için daha önce de bir kaplan avlamıştı.

Putin kutuplarda yaptığı incelemelerinin ardından, bölgenin normalden altı kat daha kirli olduğunu, mutlaka önlem alınması gerektiğini söyledi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bölgede askeri üslerin boşaltılmasının ardından çevreye büyük zarar verildiğine dikkat çeken Rusya Başbakanı, "40-60 bin ton civarında kullanılmış yağ ve zehirli atıklar, bölgeye terk edilmiş. Bölgenin temizlenmesi Rusya açısından stratejik önem arz ediyor." dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

PUTİN KUTUPLARI SAHİPLENDİ

Arktik bölgesinin Rusya'nın deniz üssü ve stratejik savaş uçaklarının güvenlik uçuş yolu üzerinde bulunduğunu hatırlatan Putin, "Bizim burada ekonomik çıkarlarımız var. Tabi kaynaklar var. Barents Denizi'nden sadece 300 kilometre ötede Stockman doğalgaz rezerv bölgesi bulunuyor. Kuzey Denizi'nin ana ulaşım güzergahı da burada." şeklinde konuştu.

Bölgede bulunan yaşamın korunması için uluslararası işbirliğinin zorunlu olduğuna değinen Rusya Başbakanı, "Kutup ayılarının yaşamları ekolojik sorunlardan dolayı tehdit altında. Bölgenin 3-4 derece ısınması durumunda şartlar daha da kötüye gidecek. Özel sektör ve devletin ortaklığı ile burada çalışmalar yapılmalı." uyarısında bulundu.

BİZE ULAŞIN