ABD'ye ilerleyen felaket

ABD'nin Meksika Körfezi'nde kıyıya 40 mil uzaklıkta İngiliz BP petrol platformundan 20 Nisandaki patlama ve yangının ardından yayılan petrol, Mississippi Irmağı ağzına erişerek tabiata verdiği tahribatın boyutunu ortaya koydu.

ABD'nin Atmosfer-Okyanus Dairesi yetkililerinin açıklamasına göre, 21 yıl önce korkunç doğa tahribatına neden olan Exxon-Valdez petrol tankerinin yıkımını bile geride bırakabilecek olan şimdiki denizde petrol kirliliğini engellemek için ABD Başkanı Barack Obama, tüm devlet organlarını alarma geçirdi.

Obama, Körfez sahillerine son 12 saat içinde ulaşmasından endişe edilen petrolün yol açtığı çevre felaketini önlemek için "ellerindeki her kaynağı" kullanacaklarını açıkladı.

ABD Başkanı, petrol şirketi BP PLC'nin nihayetinde bölgenin petrolden temizlenmesinin maliyetini karşılayacağını belirterek, bölgedeki durumla ilgilenmek üzere üç kabine yetkilisini görevlendirdiğini bildirmişti.

Louisiana eyaletinin valisi de eyaletin sahil şeridine vuran petrol nedeniyle olağanüstü hal ilan etmişti.

EXXON

ABD'nin Alaska eyaletinde 21 yıl önce Exxon-Valdez tankerinin sarhoş kaptanı korkunç kazaya neden olmuştu.

Exxon-Valdez 11 milyon varil ham petrol dökerek doğayı ve bölge insanının geçimini büyük tahribata uğratmıştı.

39 bin kilometre karelik kıyı buzul alanlarını kapsayan William Boğazı ve Koyu'nda Exxon Valdez, milyonlarca kuş ve balığı öldürdü.

24 Mart 1989'da Alaska'da dünyanın en feci tanker kazasını yapan Exxon-Mobil'in dev tankerinin mürettebatı yıllarca süren soruşturmada Kaptan Joseph J. Hazelwood'un sarhoş olmadığını iddia etti.

Bölgede kuşlar, balıklar, balinalar dahil milyonlarca canlı öldüren Exxon Valdez, 2009'da en son 500 milyon dolar tazminat ödedi.

Adını dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon-Mobil ve Anchorage liman kentine yakın minik kasaba Valdez'den alan tanker Exxon Valdez'in denize döktüğü 11 milyon varil ham petrolün bir kısmı hala denizin alt katmanında bulunuyor.

Meksika Körfezi'nde bugünkü kazayı yapan BP de benzer boyutta kirletmeye neden olabilecek.

BİZE ULAŞIN