İsrail'e 'soykırım' uyarısı

Ankara, Ermeni iddialarının İsrail meclisi Knesset'te ele alınmasıyla ilgili kararı, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu tür tasarıların yine akim kalmasını bekliyoruz. Tarihi, tarihçiler yorumlamalı" uyarısıyla karşıladı

Cuma 30.04.2010
ABONE OL
Türkiye ve İsrail arasında son zamanlarda Filistin sorunu nedeniyle yaşanan gerginliğe, yeni bir başlık daha eklendi: Ermeni iddiaları... ABD ve Avrupa'da Ermeni tasarılarıyla ilgili fırtınalı bir süreci geride bırakan Türkiye, bu kez İsrail Parlamentosu Knesset'in 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili genel görüşme açılmasını kabul etmesi kararıyla karşılaştı. Knesset'in önceki gün 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili genel görüşme açılmasını öngören Meretz Partisi Başkanı Haim Oron'un önerisini 8'e karşı 12 oyla gündemine almasını değerlendiren Ankara, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu tür tasarıların akim kalmasını bekliyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, dünkü basın toplantısında konuya ilişkin soru üzerine, 1915 olaylarının Knesset'te görüşülmesi amacıyla geçmiş yıllarda da buna benzer tasarılar sunulduğunu belirterek, "Sadece İsrail parlamentosuyla ilgili değil, parlamenterlerin tarihi yargılamaları konusundaki görüşlerimiz bellidir. Tarihi tarihçiler yorumlasalar daha iyi olur" diye konuştu.

TEL AVİV MESAİSİ BAŞLIYOR

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da önümüzdeki günlerde İsrail'i olağan istişare mekanizması çerçevesinde ziyaret edeceğini söyleyen Özügergin, iki ülke arasındaki görüşmelerde Ortadoğu Barış Süreci ve Türk-İsrail ilişkilerinin ele alınmasının beklendiğini kaydetti. Ermenistan ile görüşme trafiği olup olmadığına ilişkin soruya Özügergin, son dönemde ABD ve Ermenistan'daki temasları anımsatarak, bu bağlamda önümüzdeki dönemde planlanan bir şeyin olmadığını kaydetti. Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri konusunda Ermeni basınını eleştiren Özügergin, "Protokolleri imzaladık, dolayısıyla elimizi eteğimizi bölgeden çekiyoruz, sadece Ermenistan ile normalizasyona dikkatimizi vereceğiz. Bu tuhaf bir mantık" dedi.

Obama'dan Abbas'a "İki yılda Filistin Devleti kurulacak" sözü
ABD Başkanı Barack Obama'nın Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a "iki yıl içinde bir Filistin devletinin kurulacağı" sözü verdiği ileri sürüldü. İngiltere'nin başkenti Londra'da Arapça yayımlanan Mısır gazetesi El Hayat, bazı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Obama'nın Abbas'a, "ABD'nin Filistinlilere, amaçlarına ulaşmalarına yardım etmek için büyük bir çaba sarfedeceğini söylediği" belirtildi. Öte yandan haberde, Obama'nın Abbas'ı mayıs ayı içinde Beyaz Saray'a davet ettiği de kaydedildi.