Putin şimdi de kutup ayıları için kolları sıvadı

Geçtiğimiz yıl beyaz fokların avlanmasını "Kanlı pazarlık" diyerek kınayan Rusya Başbakanı, Kuzey Kutbu'nda bir kutup ayısının yakalanarak boynuna tasma takılmasına ve incelemeler için araca alınmasına yardım etti

Bugüne kadar birçok sportif faaliyette bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, çevreci olduğunu da gösterdi. Kuzey Kutbu'nda yer alan Alexandra Land Adası'na giden Rus Başbakan, burada bilim adamlarının çevre çalışmalarına katıldı. Putin 231 kilo ağırlığındaki bir kutup ayısının yakalanarak boynuna bir tasma takılmasına ve incelemeler için araca alınmasına da yardım etti. Severtsov Ekoloji ve Evrim Enstitüsü'nün düzenlediği etkinlikte bir de konuşma yapan Putin, bölgenin normalden 6 kat daha kirli olduğunu, mutlaka önlem alınması gerektiğini söyledi. Putin, geçtiğimiz yıl da beyaz fokların avlanmasını kınamış, olayı "kanlı pazarlık" olarak nitelendirmişti.

'İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ'
Kuzey Kutbu bölgesinin Rusya'nın deniz üssü ve stratejik savaş uçaklarının güvenlik uçuş yolu üzerinde bulunduğunu hatırlatan Putin, "Bizim burada ekonomik çıkarlarımız var. Tabii kaynaklar var. Barents Denizi'nden sadece 300 kilometre ötede Stockman doğalgaz rezerv bölgesi bulunuyor. Kuzey Denizi'nin ana ulaşım güzergâhı da burada" diye konuştu. Bölgedeki vahşi yaşamın korunması için uluslararası işbirliğinin zorunlu olduğuna değinen Rusya Başbakanı, "Kutup ayılarının yaşamları ekolojik sorunlardan dolayı tehdit altında. Bölgenin 3- 4 derece ısınması durumunda şartlar daha da kötüye gidecek. Özel sektör ve devletin ortaklığı ile burada çalışmalar yapılmalı" ifadesini kullandı.

PETROLLE YÜZÜNÜ YIKADI

Rusya'ya bağlı olan Alexandra Land adasının adı, 1783-1801 arasında yaşayan Rus Düşesi Alexandra Pavlovna onuruna yapılan bilimsel gezinin ardından verildi. Rusya'nın en kuzey noktasındaki askeri üssü olan Nagurskaya'ya da ev sahipliği yapan ada, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından bir meteoroloji istasyonu olarak kullanıldı. Ancak beslenmek için kutup ayısı eti yiyen Alman görevliler, hastalanınca hava tahmin çalışmaları durduruldu. Öte yandan Hazar Denizi'nde petrol çıkarılması için kurulan dev platformu da işletmeye açan Putin, işçilerin getirdiği ilk petrolü alıp yüzüne sürdü.

'STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR'
Bir kutup ayısına tasma takılmasına böyle yardım eden Rusya Başbakanı Putin, "Kutup ayılarının soyu tehlikede. Şu andaki nüfusları sadece 25 bin civarında. 40-60 bin ton civarında kullanılmış yağ ve zehirli atık bölgeye terk edilmiş. Bölgenin temizlenmesi Rusya açısından stratejik önem arz ediyor" dedi.

BİZE ULAŞIN