Sokak ortasında 15 ceset bulundu

Meksika'nın kuzeyinde sokak ortasında üzerlerinde kurşun yaraları ve işkence izleri olan 15 kişinin cesedi bulundu.

ABD sınırına yakın olan kuzey bölgede bulunan cesetlerin elleri ve gözleri bağlı haldeydi. Yetkililer, ölülerin kimliklerini açıklamazken ölenlerin işkence gördüklerini doğruladı.

Yine aynı bölgede, ABD'nin, Meksika'nın kuzeyinde bulunan Ciudad Juarez kentindeki konsolosluğunu belirsiz bir süreliğine kapatma kararı aldığı bildirildi. ABD'nin Meksiko Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Ciudad Juarez'deki konsolosluğunun bugünden itibaren kapatılmasına karar verildiği ve bu önlemin güvenlik durumunun yeniden gözden geçirilmesi için alındığı belirtildi. Geçen mart ayında biri konsolosluk çalışanı iki Amerikan vatandaşının öldürülmesinin ardından, konsolosluk geçici olarak kapatılmıştı.

Öte yandan Meksika'nın büyük uyuşturucu karteli Sinaloa'nın üç önemli liderinden biri olan Ignacio "Nacho" Coronel'in öldürüldüğü bildirildi. Meksika Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Coronel'in, ülkenin batısındaki Guadalajara kenti dışında bulunduğu yere baskın düzenleyen güvenlik güçleriyle çatışmaya girdiği ve kaçmaya çalışırken öldürüldüğü, çatışmada bir askerin öldüğü, bir diğerinin de yaralandığı kaydedildi.

ABD, Coronel'in yakalanmasını sağlayacak her türlü bilgiyi sağlayana beş milyon dolar ödül vadediyordu. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, uyuşturucu çetelerine karşı 2006'da ülke genelinde geniş çaplı operasyonları başlatırken, geçen sürede bununla bağlantılı şiddet olaylarında yaklaşık 25 bin kişi öldü.

BİZE ULAŞIN