"Helal makyaj ürünleri" piyasada

İngiltere'de yaşayan Müslüman bir iş kadını, ülkede ilk defa hayvansal yağ ve alkol bulunmayan helal makyaj malzemeleri satmaya başladı.

Birmingham şehrinde bulunan evinde çalışmaya başlayan Samina Aktar, makyaj ürünleri yapan başlıca şirketlerin kullandığı malzemeleri araştırdıktan sonra bu tür bir girişimde bulunmaya karar verdiğini ifade etti. Müşterileriyle telefon ve e-posta yardımıyla anlaşan Samina'nın dünyanın her yerinde müşterileri bulunuyor.

Samina'nın Avustralya'da Bağımsız Helal Sertifikalama Kurumu tarafından sertifikalanan ürünlerinin sektördeki ürünlerden daha ucuz, ancak aynı kalitede olduğu belirtiliyor. Samina Aktar, Müslüman bir kadın olarak yemesi yasaklanan ürünlerin cilde sürülmesinin de yanlış olduğunu düşündüğünü söyledi. Samina, müşterilerinin genelde Müslüman kadınlar olduğunu belirtirken, başka dinlere mensup olan kadınların da helal ürünlere ilgi duyduğunu ifade etti.

İngiltere'de yaşayan ve Müslüman olan Sedef ise, "Helal makyaj hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değilim. Helal olmayan makyaj ürünlerindeki sorun alkolse, zaten artık makyaj sektöründeki firmalar cildi kuruttuğu için alkolden kaçınıyor" şeklinde konuştu.

Londra'da Tıbbi Mikrobiyoloji okuyan İkram Ömer, makyaj yapmadan önce içindeki malzemeleri kontrol ettiğini söyleyerek, özellikle ruj alırken buna dikkat ettiğini belirtti.

Ömer, "Bazen dudaklarımızı yalıyoruz ve eğer üründe hayvansal bir yağ varsa, bizim bu yağı yediğimiz anlamına geliyor. Ancak göz ve yüz için aynı şey geçerli mi bilmiyorum" diye konuştu. Doğu Londra camisinin baş imamı Shaykh Abdül Kayum ise, İslam'da makyaja yalnızca bazı koşullar altında izin verildiğinin altını çizdi. Müslüman kadınların evde eşleri ve ailelerinin yanında makyaj yapabileceğini söyleyen Kayum, makyaj ürünlerinin haram malzemeler barındırmaması gerektiğini vurguladı. Kayum, makyajın tamamen haram olduğunu söylemenin yanlış olduğunu belirtirken, ancak ortada helal bir versiyonun bulunması halinde daha iyi olacağını ifade etti. Helal makyaj malzemeleri satan Samina'nın, Endonezya'dan Amerika'ya kadar dünyanın her yerinde müşterileri bulunuyor.

BİZE ULAŞIN