Ölü sayısı 800'ü aştı

Pakistan'da 4 gündür devam eden sel felaketinde resmi kayıtlara göre ölü sayısı 800'ü aştı. Nehirlerin taşmasına ve toprak kaymalarına da yol açan felaketten en çok ülkenin kuzeybatı kesimleri etkilendi.

Sel felaketinde binden fazla kişinin de kayıp olduğu belirtiliyor.

Hayber-Paktunva Eyaleti Enformasyon Bakanı Mian İftikar Hüseyin gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeybatı kesimindeki binlerce köyün 400 binden fazla sakininin sellerden etkilendiğini, 100 binden fazla evin hasar gördüğünü, 5 bin evin su altında kaldığını, en az 60 köprünün ve çok sayıda yolun büyük hasar aldığını belirterek, uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu.

Sel felaketini ''tarihinin en büyük doğal afeti'' olarak nitelendiren Hüseyin, bölgedeki köprülerin yıkılması ve su altında kalması nedeniyle kurtarma çalışmalarının, askeri helikopterler ve botlarla yapıldığını kaydetti.

Ordunun bilgilendirme merkezinden yapılan açıklamada ise şimdiye kadar 14 bin 250 kişinin helikopterlerle güvenli bölgelere tahliye edildiği belirtildi. Başka bir hükümet yetkilisi de hasar gören bina, yol ve köprülerin yeniden inşa edilmesinin aylar sürebileceğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, bazı bakanlar ve ordu komutanı da bölgeyi havadan inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Express News televizyonu, bölgede hasar gören çok sayıda ana yolda ulaşımın durma noktasına geldiğini, kamyonlarının yol kenarlarında uzun konvoylar oluşturduğunu bildirdi.

TÜRK KIZILAY'I AFET BÖLGESİNDE

Öte yandan İslamabad'da temsilciliği bulunan Türk Kızılayı'ndan bir yardım ekibi afet bölgesine ulaştı. Türk Kızılayı Pakistan Temsilcisi Sadullah Arsere, Peşaver yakınlarındaki Nisalpur bölgesinde gıda yardımı çalışmalarına başladıklarını söyledi. Pakistan Kızılayı ile ortak hareket ettiklerini belirten Arsere, ''Türk Kızılayı olarak bundan sonrası için ne yapacağımızı tespit ediyoruz'' dedi.

ALMANYA, PAKİSTAN'A 500 BİN AVRO ACİL YARDIM YAPACAK

Pakistan'da meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak Almanya, Pakistan'a 500 bin avro acil insani yardım yapacak.

Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yaptığı yazılı açıklamada, paranın acilen barınakların kurulması, battaniye ve içme suyu için kullanılacağını ifade etti.

Açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanlığının bir çok yardım kuruluşu ile bağlantıda olduğu ve ilk yardımların en kısa sürede yola çıkacağı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN