'Türkiye bizim en yakın partnerimiz'

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Türkmenistan'ın en yakın partneri olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Devlet Başkanı Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov 27-28 Temmuz günleri arasında Ankara'da yapılan Türkmenistan -Türkiye hükümetlerarası ekonomik komisyonun üçüncü dönem toplantısının sonuçları ile ilgili bilgi verdi. Muhammedov, toplantı sonucunda iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngören bir protokole imza atıldığını kaydetti.

Türkmen heyetinin Ankara'daki temaslarının sonucundan memnun kaldığını dile getiren Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın Türkiye ile olan karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin daha da arttırılması için çaba harcadığını kaydetti. Türkmen lider, iki ülke arasındaki ticaret, ekonomi, yatırım, sanayi, eğitim gibi birçok alanda geleneksel işbirliğinin gelecekte de geliştirilmesi için önemli potansiyelin olduğunu belirtti. Berdimuhamedov, günümüzde dünyada büyük miktarda enerji kaynaklarını yurtdışına ihraç eden Türkmenistan'ın ekonomisinin istikrarlı büyüdüğünü kaydetti. Berdimuhamedov, "Aralarında Türk şirketlerinin de bulunduğu yabancı şirketlerin katılımıyla yeni fabrikalar inşa ediliyor. Sanayi tesisleri yeniden işletmeye kazandırılıyor. Ülkeye yeni teknolojinin getirilmesi için sıkı bir işbirliği yapılıyor. " dedi.

Enerji sektörünün Türkmen-Türk işbirliğinin önemli bir ayağını oluşturduğunu ifade eden Berdimuhamedov, iki ülkenin bu stratejik alandaki işbirliğinin genişletilmesi için yoğun çaba harcadığının altını çizdi.

Türkmen lider ayrıca, Ankara'da gerçekleştirilen Türkmenistan-Türkiye hükümetlerarası ekonomik komisyonun üçüncü dönem toplantısının sonuçlarının işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN