15 günde bir 'barış için' buluşacaklar

Filistin ve İsrail'in, Washington'daki dört saatlik müzakerelerinin ilk turundan "diyaloğa devam" kararı çıktı. Çözüm turunun ikinci randevusu 15 Eylül'de Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde...

Cumartesi 04.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
ABD'nin tam ve aktif desteğiyle yapılan İsrail-Filistin görüşmelerinin ilk turundan "diyaloğa devam" kararı çıktı. Yirmi ay aradan sonra Washington'da önceki akşam ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton liderliğinde bir araya gelen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 günde bir görüşme kararı aldı. ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell tarafından yapılan açıklamada, Abbas ve Netanyahu'nun her iki haftada bir, biraraya gelmeyi kararlaştırdıkları belirtildi.

CESARETLERİNİ KUTLADI

Bir dahaki görüşme, Clinton'ın da katılımıyla 14-15 Eylülde Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak. Filistin ve İsraillilerin, bu görüşmeye hazırlık niteliğinde 6 eylülde Eriha'da biraraya gelecekleri kaydedildi. İsrail ve Filistin arasındaki sorunları bir yıl içinde kalıcı bir çözüme ulaştırmayı amaçlayan görüşmelerin daha önceki başarısız müzakerelerin "şüphe ve endişe" verici atmosferi altında başladığına işaret eden Clinton, "Bu masaya oturma kararı vermenin kolay olmadığını biliyorum" diye konuştu. Clinton, Abbas ve Netanyahu'yu cesaretlerinden dolayı da kutladı.

ABBAS'TAN YERLEŞİM ŞARTI

Görüşmelerde Filistin lideri Abbas'ın Netanyahu'ya, İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına yeniden başlaması durumunda, görüşmelerin kesileceğini söylediği de bildirildi. Filistinli yetkili Nebil Şaat, "Abbas'ın, yerleşim birimi inşaatlarının durmaması halinde görüşmelere devam edemeyeceklerini Netanyahu'ya açıkça söylediğini" belirtti. Şaat, yerleşim birimi inşaatları konusunda İsrail ile aralarında önemli fikir ayrılıkları bulunduğunu söyledi. Arap Birliği Başkanı Musa Amr ise görüşmelerle ilgili olarak, "Müzakereler başladı. Taraflara bir şans vermek lazım. Müzakerelerin geleceği konusunda kötümser olmak istemiyorum" dedi. Filistin ile İsrail arasındaki son doğrudan görüşmeler, 2008'in Aralık ayında kesilmişti.

DÖRT SELEFİNİN MAKUS TALİHİNİ Mİ PAYLAŞACAK?
İsrail ve Filistin görüşmelerini, kazananı olmayan boks maçına benzeten The Economist dergisi, daha önceki müzakerelere 'hakemlik' eden dört eski ABD başkanının (Jimmy Carter, Baba Bush, Bill Clinton ve Oğul Bush) nasıl ring dışına itildiğini karikatürle anlattı. Karikatürde, bir masa arkasında ringteki 3 milyon 487 bin 874'üncü görüşmeye hakemlik eden Barack Obama için, "En azından deniyor" ifadesi kullanılmış.

DÜNYA BASININDAN YORUMLAR
Dünya medyası 20 ay sonra yeniden başlayan İsrail-Filistin arasındaki doğrudan görüşmelere büyük ilgi gösterdi. İşte bazı yorumlar:
Financial Times (İngiltere): İsrail, toprakla barış arasında seçim yapmalı.Yerleşimler durdurulmazsa görüşmeler birkaç haftada çökebilir.
Daily Telegraph (İngiltere): İran, İsrail ve Filistin arasındaki görüşmeleri gölgeliyor.
BBC (İngiltere): Taraflar ilk engeli aştı.
Xinhua (Çin): Dünya görüşmeleri alkışladı.
El Cezire (Kazar): Taraflar ihtiyatlıydı.
Itar-Tass (Rusya): Görüşmelere ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton liderlik ediyor.
WP (ABD): Tek devletli çözüme doğru...
Press TV (İran): Bir reçete çıkmayacak.
Haaretz (İsrail): ABD, Mahmud Abbas'a yerleşim yeri inşaatı devam etse de müzakerelerden çekilmemesi için baskı yapıyor.

İRAN'DAN TEPKİ
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dün "Dünya Kudüs Günü'' için düzenlenen törenlerde İsrail ve Filistin barış görüşmeleri için, "Filistinliler kaderlerine kendileri karar vermeli" dedi.

ORTAK CEPHE
Aralarında Hamas'ın silahlı kanadının da yer aldığı 13 silahlı Filistinli grup, İsrail'e yönelik operasyonlar için bir koordinasyon mekanizması kurulduğunu açıkladı. AB ve ABD, açıklamayı kınadı.