AIDS tedavisinde dev adım

İsrailli bilim insanları HIV virüsünün bulaştığı hücreden bir protein katmanı sayesinde temizlenerek yayılmasını önlemeyi başardı

Cumartesi 04.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
İsrailli, bilim insanları AIDS'e yol açan HIV virüsünün bulaştığı hücreleri ortadan kaldırdıklarını duyurdu. Hebrew Üniversitesi Alexander Silberman Hayat Bilimleri Enstitüsü ile Kimya Enstitüsü'ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen yöntemle komşu sağlıklı hücrelere zarar vermeden HIV bulaşmış hücreler tamamen yok edildi. Hayat Bilimleri Enstitüsü'nde görevli Dr. Abraham Loyter, geliştirdikleri protein katmanı peptidlerin, genetik materyalin muazzam sayıda kopyasını yayarak HIV bulaşmış hücrenin kendini yok etmesini sağladığını söyledi. Terapi insan hücrelerine uygulandığında, yok olan hücrelerin iki hafta sonra bile yeniden ortaya çıkmadığı belirtildi.

* Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi): Bu virüs ilaçlarının istenmeyen çok fazla yan etkisi olduğundan, araştırmalar tamamlanmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Bu tip çalışmalar yapılmış olabilir ama yüksek merkezli çalışmalara ihtiyaç var. Klinik çalışmaların geniş olarak çok merkezli yapılması gerekiyor. Daha fazla gönüllü hasta üzerinde çalışılması gerekiyor.