Yollar ikiye ayrıldı

Yeni Zelanda'da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde 2 kişinin ağır yaralandığı, yağmacılık yapan bazı kişilerin tutuklandığı belirtildi.

Cumartesi 04.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010 13:09
ABONE OL
Polis, depremin büyük çapta zarar vermesine karşın 2 kişinin ağır yaralandığını, yağmacıların ülkenin güneyindeki Christchurch kentinde zarar gören dükkanlara girdiğini ve malları gasp edenlerin tutuklandığını kaydetti.

Deprem nedeniyle binaların yıkıldığı, bir dizi artçı depremlerle yolların zarar gördüğü, elektrik, gaz ve su kesintisi olduğu belirtildi.ABD Jeolojik Araştırmalar kurumu, depremin merkez üssünün, 342.000 nüfuslu Christchurch'a 7 kilometre mesafede, 66 kilometre derinlikte olduğunu belirtmişti.

Pasifik Tsunami Merkezi, tsunami tehlikesinin olmadığını açıklamıştı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
Yeni Zelanda'nın en büyük ikinci kenti Christchurch'da deprem sonucu bugün akşam bir günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yerel saatle sabah 4:35'de 7.1 büyüklüğünde depremle sarsılan kette hasarın boyutlarının büyük olduğu bildiriliyor. Yetkililer deprem sonucu can kaybının olmadığını sadece 2 kişinin yaralandığını açıkladı. Yeni Zelanda Başbakanı John Key, NZ televizyonuna yaptığı açıklamada, "Hasarın boyutları inanılmaz derecede çok ürkütücü. Hiç can kaybının olmaması bir mucizedir." dedi. Key, depremin yol açtığı hasarın maliyetinin ilk belirlemelere göre 1.4 milyar dolar olduğunu ifade etti. Depremin şiddetinin en çok hissedildiği Christchurch'un iş merkezlerinin bulunduğu bölgesinde bugün akşam 19:00'dan yarın sabah 07:00'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.