Haber turu!!!

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Salı 07.09.2010
ABONE OL
Oval Ofis'te iki tarihi hata
Kısa bir süre önce yenilenen Beyaz Saray'daki başkanlık makamı Oval Ofis'in dekorunda iki büyük hataya imza atıldığı ortaya çıktı. ABD Başkanı Obama'nın Abraham Lincoln, John F. Kennedy, Franklin Roosevelt ve Theodore Roosevelt'in yanı sıra Martin Luther King'den sevdiği alıntıların yazılı olduğu bir halıda, Lincoln ve King'e ait sözlerin aslında, kölelik karşıtı reformist Theodore Parker'a ait olduğu ortaya çıktı. Dünya basınında hatadan sonra, Obama için, "Tarih derslerine yeniden bir göz atması lazım" yorumları yapıldı.

"ETA'nın ateşkesi yetersiz"
İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden, AB terör örgütleri listesindeki ETA'nın ateşkes ilanı, İspanyol ve Bask hükümetleri tarafından "yetersiz" bulundu. Bask özerk yönetim bölgesinin başkanı Patxi Lopez, ETA'nın açıkladığı ateşkesin "halkın isteklerine cevap vermediğini" söyledi. İspanya'daki 17 özerk yönetimden biri olan Bask özerk yönetiminin İçişleri Bakanı Rodolfo Ares de "Halkın beklediği, ETA'dan tamamen terör eylemlerini terk edip, silah bırakması" dedi.

Yeni dışişleri bakanı Druças
Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu kabinesinde değişiklik yaptı. Yunanistan'da Dışişleri Bakanlığı'na, şu ana kadar Papandreu'nun vekili olarak görev yapmakta olan Dimitris Druças'ın atandığı bildirildi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, Dışişleri Bakanı Yardımcılığı görevine ise, Sağlık Bakanı Mariliza Ksenoyanokopulu'nun getirildiğini açıkladı. AA