Çirkin eylemin mimarı konuştu

Uluslararası Kur'an yakma günü adı altında 11 Eylül saldırılarını kınamak ve "İslam"a bir mesaj göndermek amacıyla gerçekleştirileceği söyleyenen etkinliğin mimarı Terry Jones konuştu.

Çarşamba 08.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 08.09.2010 15:07
ABONE OL
Küçük bir cemaati olan kilisenin rahibi Terry Jones yaptığı şeyin "saldırgan" bir hareket olduğunun farkında. Facebook'ta açılan "etkinlik" sayfasının da şu an 8.000 takipçisi var. Rahip Terry Jones'un Kilisesinin girişinde "Şeytan İslamdır" ifadesi yazılı pankartlar bulunuyor. Jones pek çok tehdit telefonu aldığını ve bunları önemsemediğini söylüyor.

"Silahım her zaman yanımda"

Katıldığı çeşitli televizyon programlarında İslam'ın şiddet üreten, saldırgan bir din olduğu ve müslümanların kendi dinlerinin yasaları olan "şeriat yasalarını" Amerikan toplumuna egemen kılmaya çalıştıklarını iddia eden Jones, yaptığı şeyin Anayasal bir hak olduğunu söylüyor.

"Bu, radikal çevrelere yönelik bir mesaj. İsa kendi yolunun tek yol olduğunu söylüyor"

Geçtiğimiz günlerde General David Peatreus Kur'an yakma girişiminin saldırılara ve protestolara neden olabileceği, bunun da Afganistan'da bulunan müttefik kuvvetleri tehlike altına sokacağını açıklamıştı. Bölge savcısı ise etkinliği "aptalca bir hareket" olarak nitelendirirken, ABD Dışişleri Bakanlığı sözücü bu etkinliğin "Amerikalılara özgü olmayan" bir olay olduğunu dile getirdi.