İran raporu tartışma yarattı

Çarşamba 08.09.2010
ABONE OL
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun önceki gün İran'ın nükleer programı hakkında yayımladığı rapor tartışılmaya devam ediyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, nükleer enerji programlarının barışçıl olduğunu belirterek, "UAEK'nın bu raporu da nükleer enerji faaliyetlerimizin barışçıl çizgiden sapmadığını ortaya koyuyor'' dedi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest ise nükleer enerji faaliyetlerini denetleyen UAEK müfettişleriyle ilgili karar alma yetkisinin kendilerinde olduğunu söyledi. Mihmanperest, Türkiye, İran ve Brezilya'nın ortak girişimiyle imzalanan Tahran Bildirisine bağlı kaldıklarını da yineledi. Raporda, İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl çizgiden sapmadığı belirtilmiş, ancak Tahran UAEK ile tam iş birliği yapmadığı için uyarılmıştı.

ABD: TAHRAN'IN TAVRINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor, UAEK'nin raporu, "Rapor, İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiğini ve nükleer programı genişletme çabasını gösteriyor" sözleriyle değerlendirdi. İsrail gazetesi Haaretz ise İran'ın elindeki yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum miktarının 22 kilogramı bulduğunu ve bu miktarın 3 atom bombası yapmaya yeter düzeyde olduğunu yazdı.

AVRUPA'DA AŞTİYANİ SEFERBERLİĞİ
İran'da kocasının ölümünün ardından iki kişiyle beraber olduğu için recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani'yi kurtarmak için Batı ülkeleri seferber oldu. Önceki gün Aştiyani'nin avukatı Muhammed Mustafai ve düşünür Bernard Henry Levy ile bir araya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Aştiyani'yi kurtarmak için gerekirse İran'a gidebileceğini söyledi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise İran'da Sakine Aştiyani'nin recm cezasına çarptırılmasını ''barbarca'' olarak niteledi.